پودر تارتار چیست
پودر تارتار چیست

اگر از علاقه مندان دنیای شیرینی پزی و آشپزی باشید ، قطعاً نام کرم یا پودر تارتار به گوشتان خورده است و حتما برای شما هم سوال است که پودر تارتار چیست و چه کاربردی دارد؟ استفاده از پودر تارتار فقط مختص شیرینی پزی نیست و امروزه استفاده‌های زیادی از این پودر می شود.

پودر تارتار چیست؟

برای اینکه بدانیم پودر تارتار چیست ، باید سفری به تاریخ داشته باشیم! استفاده از پودر تارتار از هزاران سال پیش مرسوم بوده است به طوری که در گذشته رسوبات موجود در ظرف های شراب را  جمع آوری می کردند و سپس با انجام فرآیندهایی آنها را قابل استفاده و تبدیل به پودر تارتار می کردند.

پودر تارتار که در علم شیمی به آن پتاسیم هیدروژن تارتارات گفته می‌شود، یک پودر سفید رنگ و بدون بو است که بافت بسیار نرم و لطیفی دارد و از اسیدهای خوراکی به شمار می‌آید. این پودر یک محصول طبیعی است که از انگور به دست می‌آید و در گذشته به نوعی بخش از محصولات شراب به شمار می آمده است.

پودر تارتار یک پودر سفید-رنگ-و-بدون-بو-است

نحوه تولید پودر تارتار:

در گذشته برای تولید پودر تارتار از رسوبات شراب ها استفاده می‌شد اما به علت محدودیت ها و شرایط سختی که برای استفاده داشت بعد از مدتی تولید کننده ها تصمیم گرفتند فرآیند تولید پودر تارتار را صنعتی کنند.

بنابراین کارخانه ها برای تولید این پودر به صورت صنعتی دست به کار شدند. امروز پودر‌های تارتار موجود در بازار همه به صورت صنعتی تولید می‌شوند ، کاملاً حلال هستند و هیچ گونه مشکلی برای مصرف ندارد.

موارد استفاده از پودر تارتار:

پودر تارتار دوستی دیرینه ای با سفیده تخم مرغ دارد به طوری که در اکثر شیرینی‌هایی که سفیده تخم مرغ در آن وجود دارد پودر تارتار نیز به آن اضافه می‌شود. پودر تارتار به پایدار کردن سفیده تخم مرغ کمک می‌کند و آن را مقاوم تر می کند. بنابراین باعث می شود سفیده تخم مرغ بیشتر پف کند و در نهایت کیک یا شیرینی زیباتر و بهتر شود.

اگر تا به حال کیک یا  شیرینی درست کرده باشید حتما با کلمه بیکینگ ‌پودر آشنا هستید. جالب است بدانید بیکینگ پودر از ترکیب پودر تارتار و جوش شیرین به دست می آید. بنابراین برای درست کردن بیکینگ پودر کافیست به ازای هر قاشق چای خوری پودر تارتار، نصف قاشق چای خوری پودر جوش شیرین اضافه کنید و آن را مخلوط کنید.

کاربردهای پودر تارتار فقط به همین جا ختم نمی‌شود. از این پودر در انواع شربت ها نیز استفاده میشود. با توجه به اینکه پودر تارتار یک ماده اسیدی است باعث می‌شود مولکول‌های موجود در این شربت ها به هم نچسبند و شکرک نزنند. به نوعی پودر تارتار در این مواقع مانند جوهر لیمو عمل میکند.

در کنار همه این موارد ، مصرف پودر تارتار با آب برای مصارف خانگی نیز امکان پذیر است.

پودر تارتار -

فواید پودر تارتار:

پودر تارتار فواید بسیاری دارد و این باعث شده است که بسیاری از افراد از این ماده برای مصارف مختلفی علاوه بر آشپزی استفاده کنند. در ادامه برخی از این خاص اشاره می کنیم

1- از بین بردن دردهای میگرنی

با توجه به اینکه پودر تارتار منبع خوبی برای پتاسیم است، این ماده می‌تواند باعث از بین رفتن درد های میگرنی شود ، زیرا تحقیقات ثابت کرده است افزایش میزان پتاسیم بدن باعث کاهش دردهای میگرنی می شود.

2- ترک دخانیات

پودر تارتار می‌تواند نیکوتین را دفع کند. بنابراین می تواند گزینه مناسبی برای ترک دخانیات باشد. برای این کار کافی است نصف قاشق پودر تارتار را با مقداری آب میوه ( آب میوه هایی که ویتامین c بیشتری دارند مثل پرتقال بهتر هستند) ترکیب و مصرف کنید.

پودر تارتار - فواید پودر تارتار

3- تامین پتاسیم بدن

به طور میانگین هر قاشق پودر تارتار حدود ۵۰ میلی گرم پتاسیم دارد که این مقدار چندین برابر قرص های مکمل پتاسیم است. بنابراین با مصرف روزانه این ماده می توانید کمبود پتاسیم بدن خود را جبران کنید.

4- بهتر شدن پوست

اگر به محصولات مراقبت از پوست امروزی دقت کنید متوجه می‌شوید که در برخی از آنها از پودر تارتار استفاده شده است. این به علت خاصیت اسیدی و ضد باکتری های این پودر است. برای پاک کردن پوست از جوش و آکنه کافیست روزانه یک لیوان آب پرتقال را با یک قاشق چای خوری پودر تارتار مصرف کنید.

برای پاک کردن پوست از پودر تارتار استفاده کنید

5- از بین بردن عفونت ادراری

پودر تارتار با تغییر PH ادرار ، باعث کاهش علائم عفونت ادراری میشود.

6- کاهش وزن

از آنجایی که پودر تارتار ادرار آور است ، می توان آب اضافی بدن را دفع کند. این کار باعث کاهش چربی های مناطق شکم نیز می شود.

تارتار باعث کاهش چربی بدن میشود

7- دفع مخمرها

معمولاً مقدار مشخصی مخمر در روده وجود دارد. ممکن است به علت مشکلاتی مخمرها بیش از حد رشد کنند و باعث بیماری شوند. پودر تارتار می تواند مخمر های اضافی را از بدن دفع کند.

8- تمیز کردن ریه

همانطور که قبلا اشاره کردیم پودر تارتار می‌تواند سمومی مثل نیکوتین را از بدن حذف کند. بنابراین اگر شما از مصرف کنندگان دخانیات هستید نگران نباشید! این پودر می تواند به میزان قابل توجهی ریه های شما را از مواد مسموم پاک کند.

9- سوزش معده

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که دائما سوزش معده دارید ، می توانید روی پودر تارتار حساب کنید . نصف قاشق چای خوری پودر را با یک لیوان آب مخلوط کنید و مصرف کنید. مطمئن باشید که سوزش معده شما به سرعت برطرف خواهد شد.

پودرتارتار - سوزش معده

همانطور که دیدید این محصول فقط برای استفاده از شیرینی پزی نیست و کاربرد زیادی دارد. اما این نکته را فراموش نکنید حتماً قبل از مصرف در مورد این پودر با دکتر خود مشورت کنید. شما می توانید پودر تارتار با کیفیت را از فروشگاه ارگانیک فردوس خریداری کنید.

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست