organic pet food
organic pet food

پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست، یعنی غذای حیوانات باید بدون استفاده از آنتی بیوتیک یا هورمون رشد مصنوعی پرورش داده شده باشد. دامداران پاک‌زیست باید خوراک ارگانیک و شرایط زندگی ایمن ، تمیز و بدون قفس را برای حیوانات فراهم کنند.

احتمالا محصولات غذایی با برچسب پاک‌زیست را در پت شاپ‌ها دیده‌اید. وقتی بحث از انتخاب غذا برای دوست کوچولوی خونگیتان می شود، شاید برایتان این سوال پیش بیاید که بهترین تغذبه برای حیوانات خانگی چیست؟

امروز قصد دارم چندین سوتفاهم رایج درباره‌ی پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست را بررسی کنم و برایتان از تجربیات جامع ویل فالکنر که به عنوان یک دامپزشک در طی دهه های گذشته فعالیت کرده است، بگویم.

 پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست

غذای پاک‌زیست مفید است

دانش آموز دبیرستانی ویل فالکنر به نام ریا چابرا در ایالت تگزاس پروژه‌ی علمی درباره ی مگس های میوه انجام داد. در این پروژه یک گروه از مگس های میوه، میوه های پاک‌زیست می‌خوردند و گروه دیگر از میوه های غیر پاک‌زیست (گروه معمولی) تغذیه می کردند.

ریا این آزمایش را انجام داد تا ببیند آیا پاک‌زیست بودن و نبودن محصولات تفاوتی در عملکرد مگس ها ایجاد می کند یا نه. نتایج نشان داد که مگس های این دو گروه متفاوت عمل می کنند.

مگس های میوه پاک‌زیست خور نسبت به مگس‌هایی که غذای معمولی می‌خوردند طول عمر و باروری بیشتری داشتند. مگس‌های پاک‌زیست خور در مقابل گرسنگی و استرس اکسیداکتیو بیشتر از مگس‌هایی که از غذای معمولی تغذیه می کردند زنده ماندند.

همچنین سطح فعالیت مگس‌های پاک‌زیست بالاتر از گروه های معمولی آنها بود. این نتایج چنان محققان دانشگاه را تحت تاثیر قرار داد که به ریا کمک کردند تا شواهدش را در یک مجله منتشر کند. قبلا به طور مفصل در مقاله محصولات پاک‌زیست به این نتیجه رسیدیم که آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی برای شما خوب نیستند.

بیایید برای ملموس تر شدن موضوع به تجربه‌ی دکتر فالکنر نگاهی بیاندازیم. دکتر ویل فالنکر درباره‌ی تجربه‌ی شخصی خودش می گوید ” تجربه اولیه ای که با دخترم داشتم باعث شد که به اهمیت ارگانیک خوری پی ببرم”.

پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست

دکتر فالکنر می گوید من هرگز دلیل اصلی که باعث ناراحتی دختر کوچولوی شیرینم شد را فراموش نمی کنم. وقتی هانا دو یا سه ساله بود ، بدنش نسبت به سیب زمینی موجود در غذا واکنش نشان داد. نیمه شب با گریه از خواب بیدار می شد و گریه اش بند نمیامد. در بین گریه و زاری اش هم نمی‌توانست به من بگوید که چه مشکلی دارد.

سرانجام متوجه شدم که گوشهایش به شدت درد می کرد. با حذف کردن سیب زمینی، هانا دیگر حساسیتی از خودش نشان نداد، اما من کنجکاو شدم. آیا آلرژیش به سیب زمینی بود یا مشکل آفت کش‌هایی بودند که در سیب زمینی رشد کردند؟ (سیب زمینی یکی از ده میوه‌ی مناسب برای ذخیره سموم دفع آفات است)  تصمیم گرفتم با در نظر گرفتن مورد دوم( آفات)، از سیب زمینی پاک‌زیست استفاده کنم.

سیب زمینی پاک‌زیست سرشار از عطر و طعم  بود و به خودی خود یک وعده غذایی کامل به حساب می آمد. از آن به بعد هانا هم در کنار والدینش سیب زمینی خورد و بدنش هرگز واکنش آلرژیکی نشان نداد. مشکل از سموم دفع آفات موجود در سیب زمینی بود و خود سیب زمینی عامل آلرژی نبود.

پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست

پرورش حیوانات له سبک پاک‌زیست

اگر می خواهید دوست گوشتخوارتان را به سبک پاک‌زیست پرورش دهید و یک رژیم غذایی ارگانیک کاملا متعادل می خواهید. افزودن این ماده‌ی پاک‌زیست ساده را امتحان کنید: تخم مرغ پاک‌زیست! آن دسته از مرغ هایی که با خیال راحت در چمن به دنبال دانه های غذا می گردند و بدون تزریق دائم آنتی بیوتیک‌ها در غذایشان، زندگی می کنند تخم مرع های شگفت انگیزی می‌دهند.

اگر تا به حال رنگ این تخم مرغ‌ها را در ماهیتابه روی آتشی که خودتان در طبیعت درست کرده‌اید دیده باشید کاملا تفاوتش را حس کرده‌اید. البته در ماهیتابه‌ی روی اجاق گاز هم می توان تفاوت را حس کرد! چون رنگ این زرده ها زرد پررنگ، تقریبا نارنجی است و پر از بتاکارون هستند. زرده این تخم مرغ‌ها بعد از ترک خوردن گلوله‌ای بوده و بلند میشود.

افزودن این نوع تخم مرغ به هر رژیم غذایی، به صورت خام، یک ارتقای ساده در غذا و شروعی برای پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست است و می توانید از همین امروز شروع کنید. در یخچال را باز کنید، یک تخم مرغ  بگیرید البته اگر حیوان خانگی شما از نژاد گریت دین است 2 یا 3 تخم مرغ بردارید. تخم مرغ خام را روی غذای فعلی حیوان خانگیتان بشکنید. به او غذا دهید و تماشا کنید چگونه مشتاقانه غذا می خورد.

لبخند بزنید شما با افزودن برخی از پروتئین های خام واقعاً سالم و عاری از هرگونه اثر منفی، غذای معمولی حیوان خانگیتان را بهبود بخشیدید. و در حال پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست هستید.

گوشت های پاک‌زیست خطر مقاومت آنتی بیوتیکی کمتری دارند

مقاومت آنتی بیوتیکی یا آفت “ابر باکتری‌ها” که با آنتی بیوتیک‌های معمولی نمی میرند، مشکلی است که بیشتر  از صنعت پرورش دام ناشی می شود، جایی که تغذیه دام از آنتی بیوتیک های سطح پایین امری عادی است.

سویه های مقاوم باکتری ها که از روده دام بیرون می آیند می توانند این مقاومت را به باکتری ها منتقل کنند که باعث بیماری و مرگ در انسان می‌شوند. به همین علت اتحادیه اروپا سال گذشته تغذیه دام با آنتی بیوتیک ها را ممنوع کرد. اما گوشت و تخم مرغ های پاک‌زیست عاری از این مشکل هستند. آنتی بیوتیک ها در غذای حیواناتی که به سبک پاک‌زیست پرورش می‌یابند، مجاز نیستند.

پروش حیوانات به سبک پاک‌زیست برای زمین و حیوانات بهتر است

 پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست

تا به حال با تونل وحشت CAFO آشنا شده اید؟ CAFO یا قفس های تغذیه حیوانات که یکی از تلخ ترین و بزرگترین کابوس های هر حیوان است. این کارخانه ها حیوانات زیادی را در قفس ها نگه می دارند و قفس ها به قدری کوچک هستند که تنفس را برای موجود زنده سخت میکنند.

حیوانات در این قفس ها به دور از هرگونه حق طبیعی مثل چرا در مرتع یا قدم زدن زیر نور خورشید نگه داری میشوند. وضعیت بعضی از این قفس ها آنقدر فجیع است که عکس گرفتن از آنها اغلب غیرقانونی است.

پاک‌زیست خوری حیوانات خانگی

گرچه فکر می کنم خوردن غذای پاک‌زیست  برای گونه های ما(انسان ها!) با طول عمر 80-90 ساله بسیار مهم تر است اما واضح است که پرورش حیوانات به سبک پاک‌زیست هم مفید است و نه تنها به سیستم بدن حیوان بلکه به شیوه وسیع تری به کره ی زمین هم کمک می کند.

سموم دفع آفات کمتر در آب و هوا ، پایدارتر از روش های مرسوم کشاورزی ، حیوانات سالم تر و با تربیتی انسانی تر ، و غیره و غیره. اگر از من بپرسند ، “آیا باید مواد غذایی حیوان خانگی ام را( مثل گوشت، استخوان و سبزیجات خام) از مواد پاک‌زیست تهیه کنم؟” جواب می دهم اگر توانایی تهیه آن را داشته باشید، پاک‌زیست خوری برای حیوانات اهلی سالم تر خواهد بود.

فقط به یاد داشته باشید، تجربه ثابت کرده است که قطع کردن غذاهای آماده و بسته‌بندی شده‌ی غیر ارگانیک و استفاده از غذایی متناسب با تاریخ ژنتیکی حیوانات باعث بهبود سلامتی و افزایش انرژی حیوانات خانگی می‌شود. مسیر استفاده از مواد پاک‌زیست  مسیر خوبی برای ادامه است، حتی اگر در این مسیر به آرامی پیش بروید.

پیشنهاد ویژه برای شما

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست