خوراکی های قبل خواب
خوراکی های قبل خواب

خوراکی های قبل خواب بخش مهمی از مراحل خواب هستند که متاسفانه کمتر به آن توجه می‌شود. یک اتاق مناسب و تخت گرم و نرم دلیلی برای خواب راحت نیست! بسیاری از افراد با اینکه همه شرایط خواب را مهیا می کنند خواب راحتی ندارند و این مشکل برای آنها دردسر ساز شده است.

همه ما می دانیم که نشاط و حال هر روز ما بستگی به کیفیت خواب شب قبل ما دارد. بنابراین نباید مواد غذایی ای مصرف کنیم که مانع از خوابیدن ما شود و کیفیت خواب ما را کم کند.

اگر شما هم از مشکل بی‌خوابی رنج می‌برید در ادامه همراه فروشگاه ارگانیک فردوس باشید تا شما را با بهترین و بدترین خوراکی های قبل خواب آشنا کنیم.

تاثیر خواب بر سلامتی

خواب بر اکثر جنبه‌های سلامتی تاثیر می‌گذارد. آمارها نشان می‌دهد حدود یک سوم افراد بزرگسال خواب راحتی ندارند و به سختی می خوابند. به هم خوردن زمان و کاهش کیفیت خواب می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی مثل دیابت ، چاقی ، بیماری های قلب و عروق و فشار خون شود .

فرایند خواب فرآیندی پیچیده است و هورمون ها و آنزیم های بسیاری بر آن تأثیر می‌گذارد. بسیاری از  مواد غذایی با تأثیر گذاشتن بر روی این هورمون‌ها می‌تواند عملکرد مغز هنگام خواب رابهبود بخشند. بنابراین مصرف درست مواد غذایی قبل از خواب بسیار اهمیت دارد.

خوراکی های قبل خواب

حال باید به سراغ بهترین و بدترین خوراکی های قبل خواب برویم:

خوراکی های قبل خواب

نیازی نیست قبل از خواب حتما خوراکی عجیبی بخوریم .گاهی اوقات چند عدد آجیل یا یک میوه می‌تواند به خواب بهتر شما کمک کند.

1- بادام

بادام می‌تواند به افزایش کیفیت خواب کمک کند زیرا بادام و چند نوع آجیل دیگر منابع خوبی برای ملاتونین هستند. همانطور که میدانید ملاتونین ساعت خواب را تنظیم می کند. منیزیم موجود در بادام می تواند سطح هورمون استرس (کورتیزول) را کاهش دهد و خواب عمیق تری را برای شما رقم بزند

2- بوقلمون

اسید آمینه به نام تریپتوفان موجود در بوقلمون باعث افزایش میزان هورمون ملاتونین می شود .همچنین حجم و پروتئین های موجود در بوقلمون باعث تقویت حس خستگی بدن و خواب سریع تر می شود.

3- چای بابونه

چای بابونه خواص بسیار زیادی برای بدن دارد. آنتی اکسیدانی به نام آپی ژنین در چای بابونه وجود دارد که باعث خواب آلودگی میشود .چای بابونه کیفیت خواب را افزایش می‌دهد و از افسردگی نیز جلوگیری می کند.

4- کیوی

کیوی یکی از بهترین خوراکی هاییست که می توانید قبل از خواب مصرف کنید. ملاتونین یکی از مواد شیمیایی موجود در کیوی که چرخه خواب را تنظیم می کند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که کسانی که قبل از خواب کیوی مصرف می‌کنند، سریع‌تر به خواب میروند و خواب بهتری دارند.

خوراکی های قبل خواب - کیوی قبل خواب

5- آب آلبالو

ملاتونین موجود در آب آلبالو دلیل خوبی برای مصرف آن قبل از خواب است. آنتی اکسیدان های زیادی مثل آنتوسیانین ها و فلاون ها در آب آلبالو وجود دارد که خواص ضد التهابی دارند. شما با مصرف آب آلبالو می توانید راحت تر و سریع تر بخوابید.

6- ماهی های چرب

ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا و ماهی تن سرشار از ویتامین D و امگا ۳ هستند. ویتامین D به مقدار قابل توجهی بر روی کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است کسانی که ماهی چرب مصرف می کنند حدود ۱۵ دقیقه زودتر از سایر افراد به خواب می روند.

7- گردو

یک مشت گردو بخورید و خواب راحتی را تجربه کنید! همانطور که قبلا اشاره کردیم آجیل‌ها منابع فوق‌العاده‌ای برای ملاتونین هستند. گردو به مقدار قابل توجهی بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد.

8- دمنوش گل گاوزبان

خواص گل گاوزبان بسیار زیاد است . خاصیت آرامبخش دمنوش گل گاوزبان باعث خواب آلودگی میشود .همچنین دمنوش باعث کاهش استرس و در نتیجه خواب بهتر می شود.

9- برنج

استفاده حجم مناسبی از برنج حداقل 1 تا ۲ ساعت قبل از خواب می تواند کمک زیادی به خواب بهتر بکند.

خوراکی های قبل خواب

حالا که با بهترین خوراکی های قبل خواب که می توانیم بخوریم آشنا شدیم ، می توانیم به سراغ خوراکی هایی که نباید بخوریم برویم.

خوراکی هایی که نباید قبل خواب بخوریم!

مصرف تنقلات چرب و شیرین قبل از خواب عادت بسیاری از افراد است اما باید بدانید مصرف این مواد غذایی باعث کاهش کیفیت خواب شما می شود .در ادامه به ۵ خوراکی که نباید بخوریم اشاره میکنیم.

1- شکلات

حجم بالای کافئین موجود در شکلات باعث می‌شود حرکت چشم قبل خواب افزایش یابد و این حرکت چشم باعث می شود دیرتر به خواب بروید و کیفیت خواب شما را کم میکند.

2- پنیر

شاید فکر کنید چون پنیر غذای سبکی است می‌تواند قبل خواب آن را مصرف کنید. اما پنیر یکی از بدترین غذاهایی است که میتوانید قبل از خواب بخورید. سیترامین نوعی اسید آمینه است که در پنیر وجود دارد و باعث هوشیاری می‌شود.

خوراکی های قبل خواب

3- ادویه جات

در ادویه مقدار زیادی کپساتین وجود دارد که این ماده شیمیایی باعث افزایش دمای بدن و در نتیجه بی خوابی می‌شود. همچنین بدن انرژی زیادی برای هضم غذاهای پر ادویه نیاز دارند و این باعث می‌شود شما خواب راحتی نداشته باشید.

4- بستنی

غذاهای شیرین ابتدا قند خون را افزایش می دهند و سپس پس از مدتی قند خون بسیار سریع کاهش پیدا می‌کند. در این لحظه کلیه برای مدیریت کردن این شرایط سطح کورتیزول را افزایش می دهد که این کار باعث بی خوابی می شود

5- غذاهایی که نمک دارند

نمک موجود در مواد غذایی باعث کمبود آب بدن و احساس خشکی می شود. غذاها و خوراکی ها و آجیل هایی که نمک زیاد دارند گزینه های مناسبی برای مصرف قبل از خواب نیستند.

ما در این مقاله بهترین و بدترین خوراکی قبل خواب را به شما معرفی کردیم. موادغذایی تاثیر بسیار زیادی برای خواب می گذارد بنابراین هنگام مصرف مواد غذایی قبل خواب دقت کنید.

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست