پخت برنج قهوه ای
پخت برنج قهوه ای

طرز پخت برنج قهوه‌ای همواره دغدغه بسیاری از علاقمندان به محصولات ارگانیک و سلامت است. این نوع برنج به دلیل فیبر زیاد و همچنین ساختار خود نیاز به زمان پخت بیشتری دارد. برای همین در این مقاله از فروشگاه ارگانیک فردوس تصمیم گرفتیم شما را با بهترین راه های پخت برنج قهوه ای بدون از دست رفتن خواص آن آشنا کنیم.

زمان پخت برنج قهوه‌ای

می‌توانیم بگوییم برنج قهوه‌ای بهترین جایگزین برای برنج سفید است، زیرا برنج قهوه‌ای مقدار زیادی فیبر و کربوهیدرات دارد که باعث می شود ارزش غذایی آن بسیار بیشتر از برنج سفید باشد. اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که وجود فیبر در مواد غذایی باعث می‌شود زمان پخت آنها طولانی شود و همچنین این مواد غذایی هنگام پخت حجم مایعات بیشتری نیاز دارند.

همانطور که به طور کامل در مقاله برنج قهوه‌ای چیست ۵ خاصیت فوق العاده برای بدن توضیح دادیم ، برنج برای اینکه قابل استفاده شوند باید در دو مرحله لایه برداری شود. برنج قهوه ای برنجی است که یکی از لایه ها روی آن باقی مانده است. این لایه به علت نوع جنسی که دارد باعث طولانی تر شدن زمان پخت می‌شود

طرز پخت برنج قهوه ای- برنج قهوه‌ای مقدار زیادی فیبر و کربوهیدرات دارد

علت اهمیت پخت برنج قهوه‌ای

هدف اکثر کسانی که از برنج قهوه‌ای استفاده می‌کنند این است که مصرف برنج سفید را در کنار خواص بسیار بیشتری را تجربه کنند. بنابراین خواص برنج قهوه ای برای این افراد در اولویت است. حال اگر برنج قهوه‌ای به نوعی پخته شود که خواص آن از بین برود عملاً هیچ تفاوتی با برنج سفید نخواهد داشت.

پخت برنج قهوه ای به روش آبکشی ، جوشاندن زیاد برنج ، زمان پخت بسیار طولانی و  استفاده از حجم آب بسیار زیاد از جمله دلایلی است که باعث کاهش خاصیت برنج قهوه ای میشود.

در ادامه شما را با بهترین راه های پخت برنج قهوه‌ای آشنا می کنیم به طوری که باعث کاهش خاص آن نشود.

راه های پخت برنج قهوه‌ای

راه‌های زیادی برای پخت برنج قهوه‌ای وجود دارد. ما در ادامه سعی کردیم متنوع ترین و بهترین راه ها را به شما آموزش دهیم تا بتوانید به راحتی از پخت برنج قهوه ای لذت ببرید.

پخت برنج قهوه‌ای در قابلمه

مرحله 1

قابلمه ای نسبتاً بزرگ و پهن آماده کنید.مطمئن باشید که قابلمه شما درب محکمی برای بسته شدن داشته باشد. قابلمه بزرگ باعث می‌شود سطح پخت وسیع تر باشد و این در نهایت باعث بهتر پخته شدن برنج میشود.

طرز پخت برنج قهوه ای-قابلمه برنج قهوه ای باید پهن و بزرگ باشد

مرحله 2

میزان مناسبی از برنج را با دقت بشویید و سپس به درون قابلمه بریزید. بهتر است برای پخت بهتر ، حداقل یک ساعت برنج را در آب سرد بخیسانید.

نکته : در این مرحله می توانید مقداری برنج قهوه ای را با روغن تفت بدهیم کار باعث بهتر شدن عطر و مزه آن می‌شود.

طرز پخت برنج قهوه ای-مقدار مناسبی برنج قهوه ای بشوییید

مرحله 3

به ازای هر پیمانه برنج ،  2.5 پیمانه آب اضافه کنید. یک قاشق چای خوری نمک نیز به آن اضافه کنید. در این مرحله از آب مرغ و سبزیجات هم می توانید برای پخت برنج استفاده کنید.

طرز پخت برنج قهوه ای- به ازای هر پیمانه برنج،  2.5 پیمانه آب اضافه کنید

مرحله 4

قابلمه را بر روی اجاق گاز بگذارید تا شروع به جوشیدن کند ، سپس شعله را کم کنید و در قابلمه را بگذارید و به اصطلاح اجازه دهید برنج دم بکشد. زمان پخت از 40 تا 60 دقیقه متغیر خواهد بود. اما پس از 30 دقیقه شروع  به بررسی غذا کنید تا از سوختن و ته گرفتن آن جلوگیری کنید.

طرز پخت برنج قهوه ای -زمان پخت برنج قهوه ای

مرحله 5

زمانی که آب برنج کاملاً کشیده شد ، با یک چنگال آن را به هم بزنید تا به هم نچسبد ، سپس آن را برای سرو کردن آماده کنید. می‌توانید برنج را پس از خنک شدن در فریزر بگذارید و برای بعد از آن استفاده کنید.

طرز پخت برنج قهوه ای

پخت برنج قهوه‌ای در فر

مرحله 1

فر را از را قبل گرم کنید. دمای مناسب برای آن 180تا 190 درجه سانتی‌گراد است.

طرز پخت برنج قهوه ای - دمای پخت برنج قهوه ای

مرحله 2

مقدار مناسبی از برنج را اندازه بگیرید (1 پیمانه) و بشویید ، سپس برای پخت برنج آن را در یک ظرف شیشه ای مخصوص فر بریزید.

طرز پخت برنج قهوه ای-مقدار مناسبی از برنج

مرحله 3

2.5 پیمانه آب ، یک قاشق کره و یک قاشق چای خوری نمک را در یک قابلمه مجزا بریزید و اجازه دهید آب به جوش بیاید . به محض جوش آمدن آب آن را روی برنج موجود در ظرف شیشه بریزید و یکبار محتوای ظرف را هم بزنید و روی آن را با یک لایه فویل آلومینیومی بپوشانید.

طرز پخت برنج قهوه ای

مرحله 4

بگذارید یک ساعت برنج در طبقه وسط فر بپزد و بعد از یک ساعت آن را از فر خارج کنید و سرو کنید.

طرز پخت برنج قهوه ای

استفاده از پلوپز

با توجه به خاصیت موجود در آب برنج هنگام پخت برنج قهوه ای ، به شما پیشنهاد می کنیم از این روش به عنوان آخرین روش برای پخت برنج استفاده کنید.

مرحله 1

مقدار مناسبی از برنج را حداقل 1 ساعت در آب بخیسانید سپس آن را با آب سرد بشویید.

طرز پخت برنج قهوه ای - مقدار مناسبی از برنج

مرحله 2

برنج را به طور کامل آب کشی کنید و سپس آن را داخل پلوپز بریزید.

طرز پخت برنج قهوه ای- برنج قهوه ای را آبکشی کنید

مرحله 3

2.5 پیمانه آب و مقداری نمک در ظرف پلوپز بریزید. اگر برنج و نان را از قبل خیس نکرده اید می توانید 3 پیمانه آب بریزید.

طرز پخت برنج قهوه ای-

مرحله 4

درب پلوپز را بگذارید و از بسته شدن آن مطمئن شوید. سپس آن را روشن کنید.

طرز پخت برنج قهوه ای

مرحله 5

حدود ۴۵ دقیقه طول میکشد تا برنج شما آماده شود. پس از خاموش کردن پلو پز ، برنج را با یک چنگال هم بزنید تا دانه دانه شود و سپس آن را سرو کنید.

طرز پخت برنج قهوه ای45 دقیقه برای پخت

پخت برنج قهوه‌ای در ماکروفر

مرحله 1

3 پیمانه آب و 1 قاشق غذاخوری روغن را به یک ظرف مخصوص مایکروفر اضافه کنید. می‌توانید در این مرحله اگر تمایل داشتید میتوانید عصاره گوشت و مرغ هم به آن اضافه کنید

طرز پخت برنج قهوه ای

مرحله 2

1 پیمانه برنج را بشویید. سپس آن را در ظرف بریزید و هم بزنید تا مخلوط شود

طرز پخت برنج قهوه ای

مرحله 3

ظرف را بدون اینکه روی آن را بپوشانید در مایکروفر بگذارید و بگذارید ۱۰ دقیقه با توان و دمای بالا بپزد. سپس بدون هم زدن برنج ، روی آن را بپوشانید و بگذارید نیم ساعت با دمای ملایم نیز پخته شود

طرز پخت برنج قهوه ای

مرحله 4

ظرف را از ماکروفر خارج کنید و آن را سرو کنید و از طعم بی نظیر برنج قهوه‌ای لذت ببرید

طرز پخت برنج قهوه ای-سرو برنج قهوه ای

در این مقاله سعی کردیم بهترین راه های پخت برنج قهوه‌ای را به شما آموزش دهیم. شما می توانید برنج با کیفیت قهوه‌ای را با یکی از روشهای بالا بپزید و از مصرف این محصول سالم و ارگانیک لذت ببرید.

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست