خواص شاه تره
خواص شاه تره

شاه تره همواره یکی از گیاهان دارویی مورد توجه طب سنتی بوده است. از سالیان دور تا هم اکنون از شاه تره برای مصارف مورد مختلفی استفاده میشود برای همین ما در این مقاله از فروشگاه ارگانیک فردوس تصمیم گرفتیم شما را با خواص شاه تره آشنا کنیم و ببینیم این گیاه بسیار مفید چه کاربردهایی دارد. در ادامه همراه ما باشید!

شاه تره چیست؟

گیاه شاه تره که به اسم شاه ترج هم شناخته می شود یک گونه از تیره شاهترگان است که ساقه ای نسبتاً کوتاه و شکننده و شاخه دار دارد و گلبرگ هایش غالباً صورتی یا بنفش رنگ است و طعم کمی از تلخی دارد. طبع گیاه شاه تره معتدل رو به سرد می‌باشد‌ نام لاتین گیاه شاه‌تره Fumus به معنای دود مشتق شده است.

علت این نامگذاری با آن جهت است که بوی این گیاه مانند بوی دود و خاکستر است و باعث سوزش چشم می‌شود. گذشتگان بر این باور بودند که این گیاه بذر ندارد بلکه در اثر دود ناگهانی در زمین پدیدار شده است در گذشته های دور این گیاه را سحر آمیز می دانستند و تصور می کردند می‌تواند از جادو محافظت کند.

در گذشته های دور از ریشه ،ساقه و گل برگ های این گیاه در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شد . در حال حاضر این گیاه به شکل های مختلفی مثل چای شاه تره، دمنوش شاه تره و عرق شاه تره مصرف می شود.

خواص شاه تره

پانزده ویژگی شاه تره

خواص شاه تره بسیار زیاد است به همین علت این گیاه به یکی از گیاه های محبوب طب سنتی تبدیل شده است. در ادامه به پانزده ویژگی مهم  شاه تره اشاره می کنیم.

1.درمان جوش و آکنه

اغلب برای درمان جوش های بلوغ که در جوانان بروز می کند مصرف عرق شاه تره را تجویز می‌کنند زیرا شاه تره در بهبود و التیام آکنه و جوش های چرکی و جوش های زیر پوستی تاثیر بسزایی دارد

2. خواص شاه تره : روشن کنندگی

در بسیاری از محصولات مراقبتی و زیبایی بانوان از گیاه معجزه‌آسای شاه تره استفاده می کنند زیرا تاثیر شگرفی در شادابی چهره دارد.

3.درمان حساسیت های پوستی و اگزما

شاه تره با دارا بودن خواص ضد التهابی و التیام بخشی می‌تواند درمان موثر برای اگزما یا حساسیت های فصلی پوستی باشد. همچنین برای درمان کهیر می توانید از ترکیب شاهتره و ماست و سدر در موضعی که دچار حساسیت شده کمک بگیرد.

4.جلوگیری از پیری

شاه تره مقدار زیادی اسید چرب عالی دارد که برای پوست بسیار مفید هستند و با وجود ترکیبات فنولی موجود در شاه تره مواد آرایشی که ترکیباتش حاوی شاه تره باشند از سرعت پیری می کاهند

5.سم زدایی بدن

آنتی اکسیدان های موجود در گیاه شاه تره موجب سم زدایی و پاکسازی خون میشود

6.مسکن اعصاب

شاه تره کاهنده تپش قلب است و سبب آرامش بخشی و تسکین اعصاب میشود

شاه تره و خواص آن

7.درمان کبد چرب

شاتره با بهبود عملکرد کبد و سم زدایی کبد باعث درمان کبد چرب میشود

8.خواص شاه تره : کنترل صفرا

شاه تره در بهبود عملکرد کیسه صفرا و کاهش التهاب کبد بسیار موثر است و به جریانات صفراوی بدن کمک می کند

9.اشتها آور

از دم کرده شاه تره برای افزایش اشتها در افراد لاغر و کم اشتها استفاده می شود

10.تصفیه خون

گیاه شاه تره عملکرد کبد در سم زدایی را تسهیل کرده و سبب تصفیه خون می شود و در نتیجه آن زردی پوست و سوم اضافی بدن را از بین میبرد

11. ادرار آور

برای افرادی که دچار اختلالات و نارسایی‌های کلیه هستند می تواند بسیار موثر باشد زیرا شاه تره مدر (ادرار آور) می باشد

12.خواص شاه تره :مسهل

افرادی که دچار یبوست هستند می‌توانند روزانه قبل از هر وعده غذایی یک لیوان عرق شاه تره میل کنند زیرا شاهتره درمان گیاهی و موثر برای یبوست است.

13.درمان مشکلات گوارشی

از شاه تره برای درمان بیشتر مشکلات گوارشی مثل التهابات روده، ناراحتی‌های معده، سندروم روده تحریک پذیر و… استفاده می شود

* می توانید برای درمان مشکلات گوارشی از ترکیب برگ شاهتره و عسل هم استفاده کنید همچنین می توانید با تجویز پزشک روزانه ۳ بار از دمکرده شاه تره مصرف کنید

14. کنترل مزاج

در افرادی که دچار اخلاط سه گانه هستند و دچار سودای سوخته یا ازدیاد صفرا می‌شوند شاهتره تجویز می‌کند.

15. درمان افت دهان

شاهتره می‌تواند آفت دهان یا هرگونه زخم های دهانی و التهابات لثه را به سرعت درمان کند. برای این کار کافی است پس از تهیه جوشانده شاه‌تره صبر کنید تا خنک شود و روزی دو بار به عنوان دهانشویه از جوشانده شاهتره استفاده کنید

خمانطور که مشاهده کردید خواص شاه تره به قدری زیاد است که میتوان گفت شا تره یک گیاه دارویی همه کاره است اما این گیاه در کنار خواص بسیار زیادی که دارد دارای مضراتی نیز هست

شاه تره چه خواصی دارد؟

مضرات استفاده از گیاه شاه تره

اگرچه شاه تره دارای خواص بسیار فراوانی است اما باید به یاد داشته باشید که زیاده روی در مصرف می تواند بسیار مضر باشد و مصرف افراطی و بدون تجویز ممکن است مشکلاتی نظیر تنگی نفس،کم آبی بدن، فلج عضلات صاف و در موارد مشکلات ریوی ایجاد کند.زنان باردار نیز ترجیحا بهتر است از مصرف این گیاه خودداری کنند مگر با تجویز پزشک معالج.

ما در این مقاله از فروشگاه ارگانیک فردوس قصد داشتیم شما را با خواص شاه تره آشنا کنیم. شاه تره یکی از گیاهان بسیار محبوب در طب سنتی است. شما میتوانید عرق شاه تره را با بهترین کیفیت از فروشگاه ارگانیک فردوس خریداری کنید.

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست