برنج قهوه ای چیست ؟ و چه فوایدی دارد؟
برنج قهوه ای چیست ؟ و چه فوایدی دارد؟

 برنج قهوه ای چیست؟ حتماً اگر شما هم به محصولات طبیعی و ارگانیک علاقمند باشید این سوال را پرسیده اید و در تلاش هستید تا به جواب این سوال برسید که برنج قهوه ای چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟ برای همین تصمیم گرفتیم در این مقاله از فروشگاه محصولات ارگانیک فردوس پاک زیست در مورد اینکه برنج قهوه ای چیست و چه فوایدی و کاربردی دارد صحبت بکنیم.

 برنج قهوه ای چیست؟

قبل از اینکه به این سوال جواب بدهیم باید بدانید که برنجاز مهم‌ترین غلات مصرفی بین مردم سراسر دنیا است و اکثر مردم برنج را به عنوان یک غذای اصلی در نظر می‌گیرند. هزاران نوع برنج وجود دارد که هرکدام ویژگی ها ، خواص و شرایط کشت متفاوتی دارند.

همانطور که می‌دانید ، برنج بعد از کشت باید لایه برداری شود تا قابل استفاده شود. در مرحله لایه برداری است که تفاوت برنج سفید و برنج قهوه‌ای معلوم شود. برنج قهوه‌ای (Brown Rive) برنجی است که هنگام لایه برداری فقط یک لایه پوست از روی آن برداشته می‌شود.

حفظ لایه دوم برنج قهوه‌ای باعث می‌شود تا خواص آن حفظ شود. به طوری که به علت مواد مغذی زیاد موجود در آن به این نوع برنج ، برنج سبوس دار نیز گفته میشود. رنگ قهوه ای که این برنج نیز به علت باقی ماندن پوسته دوم بر روی آن است.

برنج قهوه ای-برنج سبوس دار

خواص برنج قهوه ای:

برنج قهوه ای در مقایسه با برنج سفید ویتامین های B1 – B6 ، K و E بیشتری دارد. همچنین برنج قهوه ای مقدار بسیار زیادی کلسیم ، منیزیم ، فسفر و آهن دارد که باعث می شود برنج قهوه‌ای جز پر ارزش ترین غلات قرار گیرد. کربوهیدرات های موجود در این برنج نیز بخش زیادی از ارزش غذایی برنج قهوه‌ای را تشکیل می دهند.

یکی از ویژگی های فوق العاده این برنج این است که برنج قهوه ای چند برابر برنج سفید فیبر دارد و داشتن فیبر باعث میشود کربوهیدرات ها دیرتر جذب شوند و دیرتر جذب شدن کربوهیدرات ها مساوی است با زودتر سیر شدن و کمتر غذا خوردن و در نتیجه تناسب اندام و جلوگیری از چاقی!

برنج قهوه ای-برنج سفید

خواص برنج قهوه ای:

خواص بسیار زیاد برنج قهوه ای بارها توسط پزشکان و کارشناسان غذایی توضیح داده شده است ، ما در ادامه به برخی از این خواص اشاره میکنیم

1- جلوگیری از فراموشی

آنزیم های تاثیرگذار بر روی بیماری فراموشی و زوال عقل از طریق جوانه یرنج قهوه ای قابل کنترل هستند. بنابراین این برنج میتواند از بیماری های مرتبط با فراموشی مثل آلزایمر و زوال عقل جلوگیری کند.

2- از بین بردن اضطراب

با مصرف این نوع برنج توانایی فرد در مقابله با شرایط روحی مختلف بهتر می‌شود و باعث می‌شود مغز هنگام مواجهه با شرایط مختلف عملکرد بهتری داشته باشد.

3- افزایش کلسترول مورد نیاز بدن (HDL)

چربی های مورد نیاز بدن هنگام استفاده از برنج قهوه‌ای حفظ می‌شود و این به دلیل این است که برنج قهوه ای متابولیسم گلوکز را افزایش می‌دهد و باعث حفظ HDL می شود.

برنج قهوه ای - متابولیسم گلوکز

4- بهبود گوارش

همانطور که اشاره کردیم در برنج قهوه‌ای مقدار بسیار زیادی فیبر وجود دارد که این فیبر باعث بهتر شدن هضم غذا و تسهیل فرآیند جذب و دفع می شود.

5- کاهش وزن

فیبر موجود در برنج قهوه‌ای باعث سیری طولانی مدت می شود و این سیری هم باعث می‌شود حجم وعده های غذایی و مقدار آنها کاهش پیدا کند که این کار در نهایت باعث لاغری میشود

مصرف برنج قهوه ای برای چه افرادی توصیه شده؟

پیشنهاد ما این است که همه افراد می توانند برنج قهوه ای را جایگزین برنج سفید کند. همانطور که دیدیم ، برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید خواص بسیار بیشتری دارد. (اگر می خواهید بدانید برنج سفید و قهوه ای چه تفاوتی با هم دارند کافیست مقاله مقایسه برنج سفید و قهوه‌ای را بخوانید)

استفاده از برنج قهوه ای برای کسانی که به فکر تناسب اندام هستند یا به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند بسیار اهمیت دارد و تمام کارشناسان تغذیه مصرف برنج قهوه‌ای توسط ورزشکاران را توصیه میکنند.

اما یکی از دلایلی که باعث می‌شود برخی از افراد علاقه به استفاده از برنج قهوه ای نداشته باشد ، این است که فکر می‌کنند برنج‌قهوه‌ای مزه بدی دارد ، شیرین است یا باعث بدشدن مزه غذا می‌شود! بیایید با هم بررسی کنیم و ببینیم آیا این موضوع حقیقت دارد یا نه!

برنج قهوه ای - طعم غذا

روش پخت برنج قهوه ای:

همان‌طور که گفتیم عده‌ای فکر می‌کنند برنج‌ قهوه‌ای مزه شیرینی دارد و استفاده از آن در غذا باعث تغییر مزه غذا می شود . اما باید بدانید برنج قهوه ای جز رنگ ظاهری و خواص زیاد هیچ تفاوتی با برنج سفید ندارد و شما می توانید از برنج قهوه‌ای در انواع غذاها مثل پلو ، سالاد ، آش و … استفاده کنید.

برنج قهوه ای روش پخت خاصی ندارد و می توانید به راحتی آن را مانند برنج های عادی بپزید اما بهتر است به چند نکته توجه کنید :

  1. مدت زمانی که طول می‌کشد برنج قهوه‌ای بپزد، مقداری بیشتر از برنج عادی است و آن هم به دلیل مواد مغذی موجود در آن است
  2. بهتر از این برنج را آبکشی نکنید و به صورت کته درست کنید تا خواص آن از بین نرود
  3. قبل از پخت چند ساعتی برنج را بخیسانید تا فرآیند پخت سریع تر و بهتر انجام شود.
  4. حتماً برنج قهوه ای تازه خریداری کنید تا موقع پخت کیفیت خود را از دست ندهد.

برنج قهوه ای - فروش

برنج قهوه ای در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از علاقمندان محصولات سلامت و ارگانیک قرار گرفته است و علت آن نیز خواص بسیار زیادی این نوع برنج است. شما هم می‌توانید برنج‌ قهوه ای ارگانیک را از فروشگاه محصولات ارگانیک فردوس پاکزیست خریداری کنید و از کیفیت آن لذت ببرید

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست