زنیان چیست ؟ هر آنچه که باید از زنیان و خواص آن بدانید
زنیان چیست ؟ هر آنچه که باید از زنیان و خواص آن بدانید

زنیان یکی از گیاهان مفید است که دارای خواصی بی نظیری است که در کشورهایی مثل هندوستان و ایران می روید. خواص بی‌نظیر این گیاه باعث شده است که در سالهای اخیر مصرف آن بین مردم افزایش یابد. پزشکان طب سنتی نیز همواره استفاده از زنیان را به دلیل خواص زیادی که دارد توصیه میکنند . ما در این مقاله از سایت فروشگاه ارگانیک فردوس قصد داریم در مورد اینکه زنیان چیست و چه خواصی دارد صحبت کنیم در ادامه همراه ما باشید

 زنیان چیست؟

زنیان یک گیاه بوته و علفی است که ارتفاعی حدود یک متر و عمری حدود یک سال دارد. گلهای این گیاه معمولاً سفید رنگ هستند و در کشورهایی مثل هندوستان و ایران رشد می‌کنند. در اصل به میوه های این گیاه علفی ، زنیان گفته می‌شود اما اکثر مردم به خود گیاه و میوه آن زنیان می‌گویند

شکل ظاهری زنیان بیضی شکل است و اندازه آن بسیار کوچک است و بر روی آن رگه هایی موجود است. معمولا زنیان به رنگ‌های خاکستری سبز و زرد وجود دارد.

تاریخچه زنیان

به نظر می‌رسد گیاه زنیان ابتدا در ایران رشد کرده است پس از ایران به کشور ترکیه و از آنجا به هندوستان گسترش یافته است. امروزه این گیاه علاوه بر ایران در هند ، ترکیه ، خاورمیانه و مناطق شمالی آفریقا نیز رشد می‌کند. اسم زنیان متناسب با محل رشد فرق دارد و به نام های مختلفی شناخته می شود.

زنیان - گیاه زنیان

 زنیان چه مزه‌ای دارد؟

آویشن و زنیان هر دو دارای تیمول هستند و این باعث می‌شود بویی شبیه به هم داشته باشند. از لحاظ مزه زنیان مزه تلخی دارد و می‌توانید مزه آن را به مزه پونه کوهی تشبیه کنیم. در کل، زنیان از لحاظ بو و مزه بسیار قوی است و اگر به عنوان ادویه در غذا استفاده شود قطعاً بو و مزه آن را احساس خواهید کرد.

 انواع زنیان

زنیان شکل های مختلف وجود دارد که شما می توانید متناسب با کاربرد مدنظرتان از آنها استفاده کنید. از متداول ترین روشهای استفاده از میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عرق زنیان ، پودر زنیان، دمنوش زنیان، عصاره خشک زنیان و عصاره مایع زنیان

عرق زنیان و پودر زنیان متداول ترین شکل مصرف زنیان هستند که به راحتی قابل خریداری و استفاده هستند.

 ارزش غذایی و طبع زنیان

زنیان در طب سنتی طبع گرمی دارد. دانه های زنیان دارای مقدار زیادی کلسیم ، پتاسیم ، فسفر ، آهن و اسیدهای چرب هستند. در هر ۱۰۰ گرم زنیان ، ۳۰۰ کالری ، ۲۵ گرم چربی ، ۶۰ گرم کربوهیدرات و ۴۰ گرم فیبر وجود دارد.

 آیا زنیان حساسیت ایجاد میکند؟

بررسی‌ها نشان داده است که برخی افراد هنگام مصرف زنیان دچار حساسیت میشوند. بنابراین اگر شما هم نگران این موضوع هستید به ترتیب زیر عمل کنید :

مقداری از پودر زنیان را با آب مخلوط کنید تا حالتی شبیه به یک ماسک پیدا کند. سپس آن را بر روی نقطه ای از پوست خود مثل پوست دست بگذارید. سپس به مدت نیم ساعت صبر کنید اگر تغییر در پوست شما مثل التهاب، سوزش و خارش ایجاد شد شما به زنیان حساسیت دارید ولی اگر چیزی قابل مشاهده نباشد شما می توانید از زنیان استفاده کنید

زنیان- بررسی حساسین زنیان

 آیا زنیان موجب تداخل دارویی می شود؟

تا به حال موارد زیادی از تداخل دارویی زنیان گزارش نشده است. اما بهتر است اگر داروهای زیر را مصرف می کنید، قبل از مصرف زنیان با پزشک خود یا کارشناس طب سنتی صحبت کنید:

– داروهای کاهش دهنده فشار خون

– داروهای مسکن و خواب‌آور

– آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهابی

عوارض مصرف زنیان

بهتر است زنان باردار و همچنین نوزادان و کودکان زنیان مصرف نکنند، زیرا طبق گزارشات ممکن است برای این افراد حساسیت ایجاد شود. همچنین مصرف زیاد زنیان، می تواند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی شود. افرادی که طبع گرم دارند بهتر است میزان مصرف زنیان خود را کاهش دهند و زنیان را با موادی مثل عرق کاسنی یا شاتره مصرف کنند.

نحوه مصرف زنیان

همانطور که اشاره کردیم زنیان به شکل‌های گوناگونی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. توصیه ما این است که از عرق زنیان استفاده کنید. شما می توانید پودر زنیان را نیز با مقداری آب یا گلاب ترکیب کنید و هر روز بنوشید یا همچنین امکان ترکیب آن با عرق کاسنی نیز وجود دارد.

زنیان- طریقه مصرف

خواص زنیان

خواص زنیان بسیار زیاد است . ما در ادامه به برخی از مهمترین آن ها اشاره میکنیم

1-کاهش وزن

زنیان به حل کردن چربی ها کمک می کند. برای کاهش وزن می‌توانید هر روز یک قاشق زنیان را به صورت ناشتا میل کنید.

3-کاهش نفخ شکم

نفخ شکم یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. برای حل این مشکل هر روز پودر زنیان را با مقداری آب گرم ترکیب کنید و آن را میل کنید.

 4-درد مفاصل

تأثیر زنیان بر روی درد مفاصل بسیار زیاد است. زنیان و زیره را با هم مخلوط و پودر کنید و این پودر را روزانه یک قاشق میل کنید.

5-درمان میگرن

با استنشاق بوی زنیان میتوانید درد میگرن را کاهش دهید. همچنین سوزاندن دانه‌های زنیان می تواند سایر دردهای مربوط به میگرن را نیز درمان کند.

 6-افزایش اشتها

مقداری زنیان و رازیانه و پودر زنجبیل را با هم ترکیب و با برنج مخلوط کنید و سپس میل کنید.

7-سرماخوردگی

می توانید با زنیان بخور دهید. بخور زنیان به صورت معجزه آسایی انسداد بینی را از بین میبرد.

8- آسم و تنگی نفس

مصرف زنیان با آب گرم باعث رفع سرفه می شود و  آسم و تنگی نفس را بهبود می بخشد.

زنیان - مصارف زنیان

ما در این مقاله در مورد زنیان صحبت کردیم. خواص زنیان بسیار زیاد است حتماً زنیان را در برنامه غذایی خود قرار دهید. شما می توانیم زنیان را از فروشگاه ارگانیک فردوس خریداری کنید

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست