پخت کینوا با 3 روش ساده | آموزش مرحله به مرحله با عکس
پخت کینوا با 3 روش ساده | آموزش مرحله به مرحله با عکس

طرز پخت کینوا یکی از مشکلاتی است که اکثر کسانی که می خواهند برای اولین بار آن را مصرف کنند با آن مواجه می شوند. با توجه به اینکه معمولا در سفره غذایی روزانه افراد کینوا وجود ندارد افراد نمی توانند غذاهای زیادی با کینوا درست کنند.

برای همین ما در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد راه‌های پخت کینوا صحبت کنیم و ببینیم چگونه میتوانیم که با آن غذا درست کنیم در ادامه همراه فروشگاه ارگانیک فردوس باشید

کینوا چیست؟

همانطور که در مقاله کینوا چیست؟ به طور کامل توضیح دادیم کینوا گیاهی شبیه به اسفنج است که معمولاً در کشورهای آمریکای جنوبی کشت می‌شود و به دلیل خواص بسیار زیادی که دارد به آن مادر غلات نیز گفته می شود.در سالهای اخیر مصرف کینوا افزایش پیدا کرده است و اکثر افراد آن را جایگزین غذاهایی مثل برنج و پاستا کردند. علت  این کار خواص بسیار زیاد کینوا و مواد مغذی و ویتامین های موجود در آن است.

دغدغه بسیاری از افراد قبل از پخت کینوا این است که نمی دانند کینوا چه طعمی دارد.

طعم کینوا

در حالت کلی کینوا مزه خاصی ندارد شاید مقداری شیرین باشد اما در مجموع مزه خاصی ندارد و شما می توانید در غذاهای مختلف از آن استفاده کنید.

ساپونین

برخی افراد پس از پخت متوجه می‌شوند که مزه غذای آنها تلخ است و کینوا قابل خوردن نیست و نمی دانند علت آن چیست برای همین از پخت آن در دفعات بعدی صرف نظر می‌کنند.

علت این تلخی ، وجود لایه‌ ای به نام ساپونین است. این لایه در اطراف کینوا و وجود دارد و مزه تلخی دارد. برای همین قبل از پخت باید به طور کامل شسته شود تا مزه تلخی آن از بین برود. ساپونین هنگام ترکیب با آب حالت کفی پیدا می‌کند.

طرز پخت کینوا

راه های مختلفی برای پخت وجود دارد. ما در این مقاله سعی میکنیم شما را به بهترین راه پخت آن آشنا کنیم:

آشپزی روی اجاق گاز

1- دانه های کینوا را در آب بشویید. اگر یک جعبه کینوا شسته شده خریداری کرده اید می توانید از این مرحله صرف نظر کنید. برای شستشو، دانه ها را برای چند دقیقه در صافی زیر آب روان قرار دهید. این کار برای از بین بردن ساپونین های اضافی خارج دانه ها ضروری است که اگر از بین نرود، طعم تلخی به کینوا می بخشد.

طرز بخت کینوا

2- کمی روغن زیتون را در قابلمه با حرارت متوسط تا زیاد بریزید سپس کینوا را به آن اضافه کرده و حدود 1 دقیقه آن را تفت دهید. این پخت باعث بهتر شدن مزه و طعم کینوا میشود.

طرز پخت کینوا

3- کینوا را بپزید. دو قسمت آب را با یک قسمت کینوا در قابلمه روی حرارت متوسط تا زیاد بریزید و بجوشانید. روی آن را بپوشانید و حرارت را کم کنید. کینوا را حدود 15 دقیقه بجوشانید یا تا زمانی که دانه شفاف شود و جوانه سفید در قسمت خارجی دانه کینوا یک مارپیچ قابل مشاهده ایجاد کند.

طرز پخت کینوا

4- کینوا را از روی حرارت برداشته و بگذارید 5 دقیقه روی آن پوشیده باشد. این به شما زمان می دهد تا رطوبت موجود در ظرف را جذب کند.

طرز پخت کینوا

6- با چنگال روی دانه های کینوا بزنید. تا کینوا باید سبک شود. شما باید بتوانید جدا شدن جوانه از دانه را ببینید.

طرز پخت کینوا

7- سرو کنید. کینوا تازه پخته شده باید بلافاصله سرو شود تا ارزش غذایی و طعم خوبی داشته باشد. میتوانید کینوا را با موادغذایی زیر سروکنید

  •  برنج
  • ادویه کاری
  • گوشت پخته شده
  • در سالاد

طرز پخت کینوا- سالاد

در این مقاله از فروشگاه ارگانیک فردوس سعی کردیم شما را با بهترین راه های پخت کینوا آشنا کنیم. شما میتوانید دانه مغذی کینوا را با بهترین کیفیت از فروشگاه ارگانیک فردوس خریداری کنید.

پیشنهاد ویژه برای شما

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست