تغذیه در فصل بهار
تغذیه در فصل بهار

فصل زیبای بهار فصل تغییرات بزرگ است. هنگامی که زمستان رخت برمی بندد و بهار جایگزین آن می‌شود فرصت مناسبی ایجاد میشود تا بدن ما نیز به سمت تازه شدن حرکت کند. برای همین تصمیم گرفتیم در این مقاله در مورد تغذیه فصل بهار و اینکه چه دستورات و مواد غذایی می توانند در فصل بهار به تغییر در بدن ما کمک کند صحبت کنیم. در ادامه همراه فروشگاه ارگانیک فردوس باشید.

فصل بهار و بدن

بدن ما نیز همراه طبیعت در فصل بهار تغییر می کند. برای مثال چربی های اضافی، مواد زائد و سموم و در فصل بهار به سمت  اندام هایی که توان کمتری دارند حرکت میکنند و باعث بیماری‌های مختلفی می شوند. بنابراین با رعایت یک سری نکات به راحتی می‌توان از این اتفاقات جلوگیری کنید و فصل بهار بی نظیر را تجربه کنید.

تغذیه فصل بهار - فصل بهار و تغذیه فصل تغییرات است

مزاج فصل بهار

مزاج فصل بهار در اعتدال است. بنابراین این فصل برای کسانی که مزاج متعادل دارند بسیار خوب است و کسانی که مزاج های دیگری دارند باید به سمت اعتدال حرکت کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مزاج می توانید مقاله مزاج شناسی را بخوانید.

حالا فهمیدیم مزاج فصل بهار چیست بهتر است مقداری در مورد اتفاقاتی که در بدن هنگام فصل بهار و زمستان رخ می دهد صحبت کنیم.

تاثیر فصل زمستان و بهار بر بدن

در فصل زمستان بدن برای اینکه بتواند با سرما مقابله کند ، نیاز به انرژی بیشتری دارد و این انرژی فقط از طریق خوردن غذا ممکن است. برای همین است که معمولاً در فصل زمستان اشتهای ما بیشتر است و بیشتر غذا میخوریم. دستگاه گوارش ما نیز متناسب با حجم غذای ما فعالیت بیشتری می کند و مواد زائد و دفعی بیشتری تولید می‌کند.

این مواد زائد به دلیل سرمای هوا و تحرک کم بدن در فصل زمستان فرصت دفع پیدا نمی کنند ولی در فصل بهار که هوا گرمتر است این مواد رقیق تر شده و به سمت اندام هایی که ضعیف هستن حرکت می کنند و باعث ایجاد بیماری های مختلف می‌شوند.بنابراین تغذیه مناسب در فصل بهار میتواند باعث پاکسازی بدن و جلوگیری از این بیماری ها شود.

حال که با تأثیر فصل زمستان و بهار بر بدن آشنا شدیم ، زمان آن رسیده است که بدانیم چه چیزهایی باید بخوریم تا بدن ما به حالت تعادل برسد.

تغذیه فصل بهار -در فصل زمستان و بهار تغذیه تغییر کرده است

.چه چیزهایی بخوریم!

فصل بهار با خود طراوت و شادابی به همراه می‌آورد در این فصل میوه ها و سبزیجات های جدیدی به بازار می‌آیند که باید آن از آنها استفاده کنیم. در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1- نوشیدنی های دفع سموم

نوشیدن شربت آلبالو ، نارنج ، کاسنی و سکنجبین به شدت مفید است. همچنین با مصرف زنجبیل می‌تواند سموم بدن خود را دفع کنید. برای مصرف زنجبیل کافیست مقداری از آن را در چای آب جوش بریزید و سپس میل کنید.

تغذیه فصل بهار -نوشیدنی های فصل بهار بسیار اهمیت دارد

2- سبزیجات و حبوبات

نیازی به توضیح در مورد فواید بسیار زیاد سبزیجات و حبوبات نیست! حتما در وعده‌های غذایی خود از حبوبات و سبزیجات تازه استفاده کنید. سعی کنید غذاهایی درست کنید که در آنها روغن زیادی وجود ندارد و بیشتر از سبزیجات از آنها استفاده شده است. آش ها به دلیل داشتن حجم بالای حبوبات و سبزیجات می توانند گزینه بسیار خوبی برای وعده‌های غذایی فصل بهار باشند

3- میوه های تازه

فصل بهار ، فصل میوه های خوشمزه است! تا جایی که می‌توانید در این فصل از میوه های تازه و خوشمزه مثل انواع سیب ، گیلاس و توت فرنگی استفاده کنید.

تغذیه فصل بهار - فصل بهار، فصل میوه های خوشمزه است!

4- نوشیدنی برای خارش گلو

حتماً شما هم در فصل بهار خارش گلو را تجربه کرده‌اید. فصل بهار معمولا با حساسیت های فصلی برای برخی از افراد همراه است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، کافیست مقداری آبلیمو عسل یا مقداری به لیمو مصرف کنید.

در کنار مواد غذایی ای که باید در فصل بهار استفاده کنیم ، یک سری موادغذایی نیز وجود دارد که باید در فصل بهار آن ها را مصرف نکنیم که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم.

چه چیزهایی نخوریم!

بهتر است حجم موادغذایی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم را کم کنید یا مصرف نکنید

1- گوشت قرمز

گوشت قرمز به دلیل طبع گرمی که دارد باعث افزایش گرمی بدن و در نتیجه ایجاد بیماری در فصل بهار میشود. بهتر است در این فصل از گوشت مرغ ، ماهی و میگو استفاده کنید.

2- غذاهای کنسرو شده

خوردن غذاهای کنسرو شده اصلا گزینه مناسبی در فصل بهار نیست. سعی کنید در این فصل از موادغذایی تازه استفاده کنید.

تغذیه فصل بهار - سعی کنید در این فصل از موادغذایی تازه استفاده کنید

3- غذاهایی با طبع گرم

همانطور که اشاره کردیم گوشت طبع گرمی دارد و باعث بیماری می شود. بنابراین سعی کنید در مجموع غذاهایی که طبع گرم دارند را مصرف نکنید.

4- غذاهای حساسیت زا

موادی مثل گوجه فرنگی ،بادمجان و شکلات میتواند باعث ایجاد حساسیت در فصل بهار شود. بهتر است از خوردن این مواد غذایی در این فصل اجتناب کنید.

تغذیه فصل بهار -گوجه فرنگی در تغذیه فصل بهار حساسیت زا است

علاوه بر موادغذایی ذکرشده در این مقاله بهتر است در فصل بهار به نکاتی نیز توجه کنیم که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم

نکات تکمیلی تغذیه فصل بهار

به راحتی و با انجام چند نکته میتوانید تاثیر مواد غذایی بر روی بدنتان را در این فصل چند برابر کنید

1-کاهش زمان حمام

سعی کنید در این فصل کمتر به حمام بروید و برای اینکه کمتر عرق کنید میتوانید از انواع عرقیجات گیاهی استفاده کنید

2-خالی ماندن معده

هرگز معده خود را خالی نگذارید و به هیچ وجه پس از مدت زمان زیادی گرسنگی حجم زیادی غذا مصرف نکنید.

3-پرخوری

پرخوری کردن آفت بدن در این فصل است.هرگز حجم غذای خود را در این فصل افزایش ندهید.

تغذیه فصل بهار - فصل بهار ، فصل تغییر به سمت سلامتی است

به راحتی و بارعایت نکات بالا میتوانید به استقبال فصل بهار بروید و از این فصل زیبا لذت ببرید.این لذت زمانی دوچندان میشود که بدن شما نیز به سمت سلامتی قدم برداشته باشد.

پیشنهاد ویژه برای شما

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست