تغذیه گرمازدگی | هنگام گرمازدگی چه چیزی بخوریم ؟
تغذیه گرمازدگی | هنگام گرمازدگی چه چیزی بخوریم ؟

با شروع فصل گرما یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از افراد رخ می‌دهد گرمازدگی است. گرمازدگی برای طیف گسترده ای از افراد رخ می دهد و از کودکان تا بزرگسالان را درگیر می‌کند. یکی از نکاتی که کمتر به آن توجه می‌شود تغذیه گرمازدگی است. شما می‌توانید با مصرف یک سری از مواد غذایی از گرمازدگی جلوگیری کنید و اگر دچار گرمازدگی شدید به راحتی با مصرف چند ماده غذایی می‌توان آن را برطرف کنید در ادامه همراه فروشگاه ارگانیک فردوس باشید تا با هم بهترین تغذیه گرمازدگی را بررسی کنیم

گرمازدگی

گرمازدگی به موقعیتی گفته می‌شود که در آن سیستم تنظیم‌کننده دمای بدن به علت قرار گرفتن درازمدت در هوای گرم یا تولید گرمای بیش از حد در بدن از کار می افتد و نمی تواند گرمای اضافی را دفع کند. در این حالت دمای بدن بسیار بالا می‌رود و آسیب‌های جدی به اندام‌های مختلف وارد می‌شود.

تغذیه گرمازدگی گرمازدگی چیست ؟

انواع گرمازدگی

در حالت کلی می توانیم بگوییم سه حالت گرمازدگی ممکن است برای افراد رخ دهد که متناسب با هر کدام باید دستورالعمل های خاصی را انجام داد. در ادامه به حالت های گرمازدگی اشاره می کنیم.

 گرمازدگی خفیف

در این حالت علائم گرمازدگی به شدت کم بروز پیدا می کند. برای رفع این حالت کافیست فرد گرمازده را به مکانی خنک منتقل کنید و به او مایعات بنوشانید تا دمای بدن فرد گرمازده کاهش پیدا کند.

 گرمازدگی متوسط

در گرمازدگی متوسط اکثر علائم رایج گرمازدگی مثل بی حالی در فرد گرمازده نشان داده می‌شود. برای خارج کردن فرد از این حالت پاهای او را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و لباس‌هایش را در بیاورید و با حوله خیس فرد گرمازده را خنک کنید.

 گرمازدگی شدید

در این حالت دمای بدن به شدت بالا می رود. در اسرع وقت با اورژانس تماس بگیرید و تا زمانی که اورژانس برسد، لباس‌های فرد گرمازده را دربیاورید و دست و پاهای فرد را ماساژ دهید تا خون رسانی به درستی انجام شود.

 آیا گرمازدگی فقط برای بزرگسالان است؟

خیر! همواره دقت کنید نباید کودکانتان را در معرض هوای گرم در مدت طولانی قرار دهید زیرا باعث گرمازده شدن آنها می شود. قرمزی پوست ، افزایش ضربان قلب، گریه و بیقراری از علائم گرمازدگی در کودکان است.

حال که با گرما زدگی و انواع آن آشنا شدیم باید به سراغ تغذیه گرمازدگی و مواد غذایی که باید مصرف کنیم برویم، اما قبل از آن باید به یک سوال پاسخ دهیم.

 آیا چیز های خنک گرمازدگی را برطرف می‌کند؟

نمی‌توانیم بگوییم مواد غذایی و نوشیدنی‌های خنک تاثیری بر روی گرمازدگی ندارد اما این نکته را فراموش نکنید که هنگام گرمازدگی باید مواد غذایی مصرف کنید که ذاتا خنک باشند و بتواند دمای بدن شما را کاهش بدهند . در ادامه به سراغ تغذیه گرمازدگی می‌رویم و شما را با این مواد غذایی آشنا می کنیم

تغذیه گرمازدگی خوردن مواد خنک

 تغذیه گرمازدگی

همواره سعی کنید در فصل‌های گرم از این مواد غذایی استفاده کنید تا دچار گرمازدگی نشوید

1- سرکه سیب

سرکه سیب باعث حفظ منابع معدنی بدن مثل پتاسیم و منیزیم می‌شود. معمولاً این مواد معدنی از طریق عرق کردن دفع می شود. مقداری از این سرکه را در آب مخلوط کنید و بنوشید

2- آلوئه‌ورا

آب آلوئه‌ورا یکی از بهترین نوشیدنی ها برای گرمازدگی است. آلوئه‌ورا سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و گرمازدگی را برطرف میکند

3- ترکیب گشنیز و نعنا

این ترکیب هنگام گرمازدگی معجزه می‌کند. آب گشنیز را بگیرید و آن را با برگ نعنا و نمک و لیمو ترکیب کنید و بنوشید. به سرعت شاهد کاهش دمای بدن خود خواهید بود

4- آب نارگیل

آب نارگیل ویتامین های ضروری و مواد معدنی بدن را تامین می کند و اجازه نمی دهد این مواد از طریق تعریق از بدنتان خارج شود.

تغذیه گرمازدگی با آب نارگیل

5- تمر هندی

مقداری از تمبر هندی را در آب خیس کنید و بنوشید تا شاهد تاثیر فوق العاده آن بر روی بدن خود باشید.

6- پیاز و آب آن

مقداری از آب پیاز را بر روی سینه و پشت گوش خود بمالید تا دمای بدنتان به سرعت کاهش پیدا کند. مصرف پیاز به صورت خوراکی نیز می تواند بسیار موثر باشد.

4- رازیانه

رازیانه را فراموش نکنید می‌توانید مقداری از آن را با آب میل کنید تا دمای بدن به سرعت کاهش پیدا کند.

8-هندوانه

هندوانه میوه ای فاقد چربی و بسیار آبدار است و همچنین آنتی‌اکسیدان‌های زیادی دارد. مصرف مداوم این میوه می‌تواند مانع از گرمازدگی شود.

9- آناناس

آناناس به کاهش التهابات بدن در فصول گرم سال کمک می‌کند. بنابراین اگر دچار گرمازدگی شدید شدید آناناس و گزینه بسیار خوبی برای شماست.

 10- جو

جو باعث دفع سموم مثل اوره می‌شود. در فصول گرم سال سعی کنید از غذاهایی که در آنها جو وجود دارد استفاده کنید.

تغذیه گرمازدگی گرما و فصل گرم

با رسیدن فصل گرما بسیاری از افراد دچار گرمازدگی می شود. اگر شما می خواهید جزء این دسته از افراد نباشید کافیست مواد غذایی که در این مقاله به آن اشاره کردیم و مصرف کنید . دقت کنید که مصرف موادغذایی که آب زیادی دارند باعث میشود بدن بتواند شرایط سخت گرمایی را بهتر کنترل کند . بنابراین در فصول گرم سال میوه های آّب دار و همچنین شربت های خنک و تازه را در برنامه غذایی خود قرار دهید

پیشنهاد ویژه برای شما

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست