خواص ماست سویا چیست ؟
خواص ماست سویا چیست ؟

سویا یکی از مواد غذایی است که همواره مورد توجه اکثر افراد قرار دارد. گیاهخواران ارتباط بیشتری با سویا دارند و این ماده غذایی را جایگزین گوشت در وعده‌های غذایی خود می‌کنند. یکی از فرآورده های سویا ، ماست سویا است.

ما در این مقاله از فروشگاه ارگانیک فردوس قصد داریم ببینیم ماست سویا چیست و خواص ماست سویا را با هم بررسی کنیم.

قبل از اینکه به سراغ ماست سویا برویم و ببینیم ماست سویا چیست بهتر است مقداری در مورد سویا و فراورده های آن بدانیم

 سویا و فرآورده‌های آن:

سویا که در اصل باید به آن لوبیای سویا گفت، نوعی از حبوبات است که ابتدا در مناطق جنوب شرقی آسیا رشد کرد. سویا هیچ گونه کلسترولی ندارد و میزان اسیدهای چرب نیز در آن ناچیز است. این ماده غذایی گیاهی،  تمام اسید آمینه های مورد نیاز بدن را دارد و منبع بسیار خوبی برای آهن، کلسیم ، فیبر و غیره است.

خواص سویا باعث شده است تا این ماده غذایی گیاهی در سبد مواد غذایی بسیاری از افراد جای بگیرد سویا فراورده های مختلفی دارد که می‌توان آنها را به دو دسته فرآورده های تخمیری و غیر تخمینی تقسیم کرد. آجیل سویا ، پنیر سویا یا توفو از محصولات غیر تخمیری و سس سویا یا توفو تخمیری از محصولات و فرآورده های تخمیری سویا هستند.

در ایران شیر سویا ، روغن سویا ، آجیل سویا و ماست سویا از پرطرفدارترین فرآورده های سویا هستند.

آمارها نشان می‌دهد استقبال مردم از فرآورده‌های سویا در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است. حال که با سویا و فرآورده های آن آشنا شدیم به سراغ یکی از فرآورده های محبوب سویا یعنی ماست سویا می رویم.

ماست سویا - خواص ماست سویا

 ماست سویا:

ماست سویا به ماستی گفته می شود که به وسیله شیر سویا تهیه می شود. ماست سویا ماست مورد علاقه افراد گیاهخوار است زیرا برخلاف سایر ماست ها این ماست محصولی حیوانی نیست و از شیر گاو و گوسفند تهیه نمی شود.

اما همانطور که قبلا اشاره کردیم تمام اسید آمینه های ضروری مورد نیاز بدن در سویا و ماست سویا وجود دارد.

علاوه بر وجود آمینو اسید های مورد نیاز بدن، در ماست سویا حجم زیادی پروبیوتیک نیز دارد که باعث می شود حجم باکتری های مفید بدن افزایش یابد بنابراین این ماست گزینه مناسبی برای جایگزینی ماست عادی برای گیاهخواران است.

 ارزش غذایی ماست سویا:

اگر به رژیم های غذایی متخصصان تغذیه نگاهی بیندازید در اکثر آنها ماست سویا را مشاهده می‌کنید علت این امر وجود چربی های غیر اشباع و همچنین کالری کم این ماده غذایی است.

به طور مثال یک فنجان ماست سویا ۵ گرم چربی غیر اشباع و حدود ۲۰۰ کالری دارد علاوه بر موادی که اشاره کردیم ماست سویا منبع بسیار خوبی برای کلسیم ، روی ، ویتامین c و آهن است.

 طعم ماست سویا و تفاوت آن با ماست ساده:

اصلی‌ترین تفاوت ماست سویا و ماست ساده در مواد تشکیل دهنده آنها ست. ماست ساده از شیر گاو و ماست سویا از شیر سویا ساخته می شود. مزه ماست سویا با ماست ساده تفاوت دارد اما این تفاوت در حدی نیست که مانع مصرف آن شود.

معمولاً برای بهتر کردن مزه ماست سویا آن را با موادی مثل طعم دهنده های ماست یا خوراکی هایی مثل بادمجان ترکیب می کنند. مطمئناً پس از چند بار مصرف ماست سویا به مزه آن عادت خواهید کرد و ذائقه تان تغییر می کند.

یکی دیگر از تفاوت های ماست سویا با ماست معمولی خواص و میزان پروتئین های موجود در آن است ماست معمولی حجم پروتئین بیشتری دارد اما در مجموع ماست سویا دارای خواص بیشتری است.

ماست سویا - خواص ماست سویا

 خواص ماست سویا:

ماست سویا به دلیل داشتن ویتامین، ارزش غذایی بالا و خواص زیادی دارد که در ادامه به مهمترین خواص ماست سویا اشاره می کنیم:

1- جلوگیری از پوکی استخوان 

پروتئین ها و سایر مواد مغذی موجود در ماست سویا باعث می‌شود استخوان ها تقویت شوند

 2- بهبود دستگاه گوارش 

مصرف ماست سویا باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود.

3- کاهش ابتلا به بیماری ها

با توجه به وجود انواع پروبیوتیک ها ماست سویا استفاده از آن باعث کاهش احتمال به بیماری‌های مزمن می‌شود.

4- مدیریت دیابت

5- بهبود سیستم گردش خون

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با ماست سویا و خواص آن آشنا کنیم. در سالهای اخیر مصرف ماست سویا در کشورمان افزایش یافته است و بسیاری از افراد به استفاده از آن تمایل نشان دادند.

شما می‌توانید ماست سویا ساده و ماست سویا موسیر را با بهترین کیفیت از فروشگاه ارگانیک فردوس خریداری کنید.

پیشنهاد ویژه برای شما

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست