میوه خشک چیست
میوه خشک چیست

میوه خشک چیست؟ شاید این سوال نیاز به پاسخ دادن نداشته باشد زیرا در فرهنگ غذایی ما ایرانیان میوه خشک همواره به عنوان یک خوراکی خوشمزه و سالم وجود داشته است اما با توجه به ضرورت مصرف درست این خوراکی خوشمزه و مفید تصمیم گرفتیم در این مقاله از فروشگاه ارگانیک فردوس در مورد اینکه میوه خشک چیست و راه های نگهداری از آن صحبت کنیم.

میوه خشک

میوه خشک (چیپس میوه)، میوه ای است که اکثر محتوای آب موجود در آن از طریق راه های خشک کردن خارج شده است. با خشک کردن میوه ارزش غذایی میوه تازه ( که ممکن است اگر خشک نشود از بین برود) به طور کامل حفظ می شود و پس از خشک شدن ، ما یک میوه مغذی با ارزش غذایی بالا ولی با اندازه بسیار کوچک داریم.

علت اصلی خشک کردن میوه ها حفظ طعم و مزه ، کاهش اندازه برای نگهداری ، بالابردن ارزش غذایی و طولانی کردن ماندگاری این محصولات است.امروزه استفاده از میوه خشک بسیار متداول بوده و این میوه ها برای مصارف مختلفی مثل استفاده در شیرینی ها ، کیک ها و همچنین به عنوان جایگزینی برای قندهای فرآوری‌شده رواج دارند

میوه خشک- ارزش میوه خشک چیست

تاریخچه میوه خشک

استفاده از میوه های خشک قدمتی چند هزار ساله دارد. در گذشته هنگامی که شکارچیان به جنگل می رفتند متوجه می شدند که میوه بعضی از درختان به علت قرار گیری در نور خورشید خشک شده اند و در عین حال خوشمزه هم هستند بنابراین تصمیم گرفتند شروع به خشک کردن میوه ها کنند.

در ایران و سایر مناطق خاورمیانه میوه های خشکی مثل کشمش ، انجیر ، خرما ، زردآلو و سیب جزء پرطرفدارترین میوه های خشک هستند .  میوه‌هایی مثل انگور و انجیر بعد از اینکه از درخت می افتند به سرعت خشک می‌شوند و به انجیر خشک و کشمش تبدیل می‌شوند.در ایران نیز این دو میوه از اولین میوه خشک هایی بودند که مورد استفاده قرار گرفتند.

حالا که با تاریخچه میوه خشک آشنا شدیم بهتر است ما یک سوال از شما بپرسیم! به نظر شما چه راه هایی برای خشک کردن میوه وجود دارد؟ اگر تنها پاسخ شما قرار دادن میوه در معرض نور خورشید است در ادامه مقاله همراه ما باشید.

میوه خشک - قدمت میوه خشک بسیار زیاد است

راه های خشک کردن میوه

آب موجود در میوه ها باعث فاسد شدن آنها می شود. بنابراین اگر ما بخواهیم میوه ها را نگهداری کنیم باید آنها را خشک کنیم در ادامه به راه های خشک کردن میوه ها می پردازیم.

1- خشک کردن با نور خورشید

این روش متداول ترین روش سنتی خشک کردن میوه است و عملاً هیچ گونه هزینه خاصی ندارد. در این روش میوه ها در فضای باز و در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند و طی یک یک روند آرام ، آب موجود در میوه ها خارج می شود و میوه خشک آماده می شود.

این روش معایب و مزایایی هم دارد. شاید بتوان گفت بزرگترین مزایای آن طعم و مزه آن است . با توجه به اینکه این میوه ها به مرور خشک می‌شوند در نهایت طعم بسیار خوبی دارند اما باید این نکته را هم در نظر بگیرید در این روش زمان خشک شدن بسیار طولانی است و نیاز به آب و هوای مناسب و نور دائمی خورشید است.

میوه خشک-خشک کردن میوه با نور خورشید

2- خشک کردن در کوره

در این روش میوه ها را در سینی های مختلف می چینند سپس این‌ سینی ها را با فاصله روی هم می گذارند و در نهایت همه سینی ها در کوره‌ قرار می‌گیرند. در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از هوای گرم و رطوبت کم وارد کوره می شود و میوه ها را خشک میکند. این روش بسیار متداول است و امروزه اکثر کارخانجات از این روش استفاده می‌کنند.

3- یخ زدن میوه ها

این روش هزینه بیشتری از سایر روش ها دارد ولی باعث می‌شود شکل ظاهری و مزه میوه ها به طور کامل حفظ شود. برای یخ زدن میوه ها آنها را در دمای بسیار پایین به مدت زمان طولانی قرار می دهد سپس آنها را در فریزر نگهداری می کنند و آن ها را فقط برای مصرف از فریزر خارج میکنند.

4- خشک کردن با مایکروویو

یکی دیگر از راه های متداول برای خشک کردن میوه استفاده از مایکروویو است. در این روش میوه ها در درون مایکروویو قرار می گیرند و در مدت زمان کوتاهی آب آنها خشک می شود. البته این روش برای حجم کم مورد استفاده قرار می‌گیرد و روش صنعتی نیست. بیشتر بانوان خانه دار از این روش برای خشک کردن میوه ها استفاده می کنند.

درست است که مصرف میوه های خشک شده بسیار دلچسب است اما باید بدانید نگهداری میوه خشک اهمیت بسیار زیادی دارد.در ادامه شما را با نکات مهم نگهداری از میوه خشک آشنا می کنیم.

میوه خشک -نگهداری از میوه های خشک بسیار اهمیت دارد

بهترین راه نگهداری میوه خشک

رطوبت کم موجود در میوه های خشک شده می‌تواند باعث کپک زدن آنها شود . پس هرگز با این تفکر که میوه‌های خشک شده فاسد نمی شوند از آنها نگهداری نکنید. البته به برخی از میوه‌های خشک شده مواد نگهدارنده اضافه می کنند اما باز هم این میوه ها در مقابل خراب شدن در امان نیستند و باید به درستی از آنها نگهداری شود

در نگهداری از میوه خشک باید به سه قسمت توجه کنیم : 1. ظرف نگهدارنده ، 2. محل نگهداری ، 3. مدت زمان نگهداری

1- ظرف نگهدارنده

بسته بندی میوه های خشک بسیار اهمیت دارد. کیسه های فریزری ، ظرف های پلاستیکی دردار و بسته بندی های وکیوم از متداول‌ترین ظروف نگهدارنده میوه های خشک هستند. پیشنهاد ما به شما این است که از ظروف وکیوم برای نگهداری میوه ها استفاده کنید . در این زمینه به چند نکته مهم هم توجه کنید :

– میوه هایی که تازه خشک شدند را در ظروف نگهداری قرار ندهید

– ظرف مورد نظرتان را خشک کنید و دقت کنید که حتماً تمیز باشد

میوه خشک- از ظروف وکیوم برای نگهداری میوه ها استفاده کنید

2- محل نگهداری

در محل نگهداری 2 نکته بسیار اهمیت دارد : 1. محیط نگهداری خشک باشد و 2. محیط نگهداری خنک باشد.

بهترین فضایی که هم خنک است و هم خشک یخچال است.زیرا دمای مناسبی دارد و رطوبت تاثیرگذاری هم ندارد و همچنین از هجوم حشرات و آلودگی ها برای میوه های خشک شده نیز جلوگیری می کند

3- مدت زمان نگهداری

مدت زمان نگهداری میوه ها ۴ الی ۱۲ ماه است. البته بهتر است در ماه های اول به طور کامل این میوه ها مصرف شود. چون به مرور ، عوامل محیطی باعث فاسد شدن آنها می شود

میوه خشک-فروش میوه خشک فردوس

در این مقاله با روش های نگهداری از میوه های خشک شده آشنا شدیم. میوه های خشک شده بسیار مفید و مغذی هستند شما می توانید بهترین میوه های خشک شده را از فروشگاه ارگانیک فردوس خریداری کنید و لذت ببرید.

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست