تشخیص محصولات ارگانیک با 7 نکته ساده و کاربردی !
تشخیص محصولات ارگانیک با 7 نکته ساده و کاربردی !

تشخیص محصولات پاک‌زیست برای کسانی که از این محصولات استفاده می‌کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. بسیاری از افراد پس از استفاده از برخی مواد غذایی متوجه می‌شوند که آنها پاک‌زیست نبودند ، به همین دلیل در این مقاله از سایت فروشگاه ارگانیک فردوس تصمیم گرفتیم شما را با بهترین راه های تشخیص محصولات ارگانیک آشنا کنیم.

به چه محصولاتی پاک‌زیست میگویند؟

به محصولاتی پاک‌زیست گفته می شود که کل پروسه تولید آن از مرحله کاشت تا مرحله برداشت به صورت طبیعی انجام شده باشد و از هیچ گونه مواد شیمیایی برای رشد آن استفاده نشده باشد.

این محصولات به دلیل اینکه بدون موادشیمیایی رشد میکنند ، ارزش غذایی بالاتری نسبت به موادغذایی مشابه دارند و بسیار سلامت تر هستند.قیمت این محصولات به علت شرایط تولید و استفاده از کمپوست‌های گیاهی به جای کودهای شیمیایی بالاتر از محصولات غیرپاک‌زیست است.

تشخیص محصولات ارگانیک محبوبیت این محصولات

 آیا هر محصول طبیعی پاک‌زیست است؟

گاهی هنگام خرید برخی از کشاورزان و یا فروشندگان تاکید می‌کنند هنگام تولید این محصول از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نشده است. آیا در این شرایط ما باید قبول کنیم که محصول موردنظر پاک‌زیست است؟

پاسخ خیر است! زیرا محصولات پاک‌زیست دارای شرایط و تاییدیه‌های خاصی هستند. برای مثال یک زمین کشاورزی زمانی اجازه تولید محصولات ارگانیک دارد که حداقل سه سال هیچگونه آفت کش سم و محصولات شیمیایی وارد آن نشده باشد و توسط یک کارشناس مورد بررسی قرار گرفته شده باشد.

 شرایط یک محصول پاک‌زیست چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم محصولات پاک‌زیست شرایط متفاوتی با سایر محصولات غذایی دارند برای اینکه یک محصول ارگانیک باشد باید شرایط زیر را داشته باشد:

1- خاک پاکسازی شده

حداقل 3 سال قبل از کشت محصول ، زمین نباید با هیچ مواد شیمیایی آبیاری شود و یا نباید هیچ گونه املاحی به خاک اضافه شود

2- تغییر ژنتیکی

نباید هیچ گونه تغییر ژنتیکی در محصول اتفاق افتاده باشد. همچنین اضافه کردن هرگونه مواد افزودنی به محصول نیز ممنوع است

3-محل نگهداری

انبارهای محصولات ارگانیک باید از انبارهای محصولات غیرارگانیک جدا باشند و باید این محصولات به طور جداگانه نگهداری شوند

شرایط تشخیص محصولات ارگانیک

حال که با محصولات پاک‌زیست و شرایط آن ها آشنا شدید بهتر است ببینیم محصولات پاک‌زیست چه فوایدی دارند

فواید محصولات پاک‌زیست

ترجیح شما کدام است؟ اینکه یک میوه خوش رنگ و لعاب با ضررهای بسیاری زیادی مصرف کنید یا که یک میوه‌ی معمولی با خواص زیاد؟ استفاده از محصولات غیر ارگانیک در دراز مدت باعث به وجود آمدن بیماری های مختلفی می شود. بنابراین بهتر است با مصرف مواد غذایی ارگانیک از بیماری جلوگیری کنیم.

محصولات ارگانیک تازه هستند و مزه بسیار بهتری دارند. همچنین به علت استفاده نکردن از مواد شیمیایی، ویتامین و مواد معدنی خود را از دست نداده‌اند و آنتی اکسیدان‌های موجود در این نوع مواد غذایی از بروز انواع سرطان جلوگیری می‌کند

تشخیص محصولات پاک‌زیست

متاسفانه در سال‌های اخیر به علت محبوبیت محصولات پاک‌زیست عده‌ای از سودجویان اقدام به فروش محصولات غیر پاک‌زیست با نام پاک‌زیست کرده اند. برای همین یاد گرفتن راه‌های تشخیص محصولات پاک‌زیست اهمیت بسیار زیادی دارد

ما در این مقاله در دو بخش راه های تشخیص محصولات ارگانیک را توضیح می دهیم:

الف.بررسی تاییدیه‌های پاک‌زیست

گواهی های استاندارد موجود بر روی محصولات پاک‌زیست نشان‌دهنده پاک‌زیست بودن آن محصولات است که به دو دسته تقسیم می‌شود :

1.تاییدیه‌های بین‌المللی

این تاییدیه‌ها در سرتاسر دنیا معتبر هستند. هرجا بر روی هر محصول آنها را مشاهده کردید مطمئن باشید که این محصولات ارگانیک هستند

– تاییدیه USDA America آمریکا

– تاییدیه Europe B.V. Bio Organic Certified

2.تاییدیه‌های ایرانی

در ایران نیز شرکت های زیادی وجود دارند که با بررسی محصولات می توانند با آنها تاییدیه بدهد. در ادامه به چند تا از معتبرترین آن ها اشاره میکنیم

– انجمن ارگانیک ایران

– انجمن محصولات زیستی ایران

– بیوسان گواه

– پارس گواه

معیار تشخیص محصولات ارگانیک

در کنار بررسی تاییدیه‌های ارگانیک راه‌های دیگری نیز برای تشخیص محصولات پاک‌زیست وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

ب. ویژگی‌های محصول

محصولات ارگانیک یک سری ویژگی هایی دارند که با بررسی آنها می‌توانید پاک‌زیست بودن آن ها پی ببرید. معیار اصلی بررسی تاییدیه هاست اما در برخی موارد بررسی این ویژگی ها نیز میتواند مفید باشد.

1-شکل ظاهری نه چندان زیبا

محصولات پاک‌زیست به اندازه مواد غذایی موجود در فروشگاه زیبا و براق نیستند. ممکن است اشکال عجیب و غریب یا به علت عدم استفاده از سموم و رنگ‌های مات داشته باشند.

2-عمر کوتاه محصولات

با توجه به اینکه در این محصولات از مواد شیمیایی و نگهدارنده استفاده نمی‌شود عمر کوتاهی دارند. بهتر از همواره مقدار مناسبی از آنها خریداری کنید یا قبل از خراب شدن مصرف کنید.

تشخیص محصولات پاک‌زیست

3-بوی خاص

محصولات طبیعی بوی خاصی دارند. به طوری که این بو از فاصله دور نیز این قابل استشمام است. برای مثال باید بوی میوه هایی مثل پرتقال و به در اتاق پخش شود.

4-طعم و مزه فوق العاده

مواد پاک‌زیست غنی از مواد مغذی هستند و این باعث می شود مزه بسیار خوبی داشته باشند. همچنین این محصولات زودتر افراد را سیر می‌کند و این سیری ماندگاری بیشتری نیز دارد.

5-حشرات موجود بر روی موادغذایی

 نمی توان گفت اگر در یک ماده غذایی کرم و حشرات وجود داشته باشد آن محصول قطعاً پاک‌زیست است اما وجود حشرات نشان دهنده این است که در آن محصول از سم استفاده نشده است.

 تشخیص محصولات ارگانیک

در این مقاله شما را با بهترین روش های تشخیص محصولات پاک‌زیست آشنا کردیم. شما می توانید بهترین محصولات ارگانیک را از فروشگاه ارگانیک فردوس خریداری کنید و تجربه لذت بخشی از مصرف این محصولات داشته باشید

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست