مشکلات زندگی به سبک پاک‌زیست
مشکلات زندگی به سبک پاک‌زیست

سبک زندگی سالم و طبیعی که ما به آن زندگی به سبک پاک‌زیست می‌گوییم، یکی از موفقیتهایی است که انسان در مسیر ساختن زندگی سالم کسب می کند، که البته با مشکلاتی همراه است.

به نظر شما، مشکلات زندگی به سبک پاک‌زیست  چیست؟ برای پاسخ به این سوال و قبل از تغییر دادن سبک زندگی خود به زندگی به سبک  پاک‌زیست، باید بدانید که در طی روز با چه مشکلاتی مواجه خواهید شد.

البته به هیچ وجه قصدمان این نیست که شما را از انتخابتان دلسرد کنم. فقط می خواهیم برای دقایقی هم که شده سبک زندگی پاک‌زیست(ارگانیک) را تجربه کنید و از مشکلات آن مطلع شوید.

و در نهایت یک سری نکات برای حفظ رژیم غذایی پاک‌زیست و سبک زندگی پاک‌زیست که می تواند کمکتان کند را بیان می‌کنیم.

مشکلات زندگی به سبک پاک‌زیست

از مشکلات زندگی به سبک پاک‌زیست می توان به قیمت بالای موادغذایی پاک‌زیست (ارگانیک)، همیشه در دسترس نبودنشان و به درک افراد جامعه از زندگی شخصی یکدیگر ربط داد.

اول از همه باید به این موضوع اشاره کنم که با انتخاب سبک زندگی پاک‌زیست باید دور خیلی از رستوران های مورد علاقه تان را خط بکشید، یعنی انتخاب های شما برای غذا خوردن به مکان های خاصی محدود می شود و چیزی در حدود 90 درصد از رستوران ها و کافه ها از لیستتان حذف می‌شو‌د. این محدودیت درباره ی اسنک‌ها و فینگر فود‌ها هم صدق میکند.

در بعضی مناطق، پیدا کردن میوه و سبزیجاتی که به صورت پاک‌زیست پرورش داده شده باشند غیر ممکن است. در این مواقع ممکن است مجبور شوید به نحوی آنها را سفارش دهید تا به آدرستان ارسال کنند.

در بدترین حالت هم ممکن است مجبور شوید به منطقه‌ی دیگری که با سبک زندگی پاک‌زیست شما سازگار باشد نقل مکان کنید.

ایمی شلینگر، نویسنده ومربی بدنسازی ساکن نیویورک تصمیم گرفت برای یک ماه پاک‌زیستی را امتحان کند. ایمی شنیده بود که زندگی به سبک پاک‌زیست هزینه‌ی زیادی دارد و او که قصد بالا بردن هزینه های مواد غذاییش را نداشت تصمیم گرفت آزمایشی انجام بدهد.

ایمی به مدت یک ماه هزینه‌ی زندگی ارگانیک خوری را با هزینه ی زندگی با مصرف غذای عادی مقایسه کرد. ایمی گفت: “از آنجایی که من در نیویورک، یعنی شهری که مواد غذایی و تقریبا هر چیز دیگری گران است، زندگی میکنم. تجربه ی آسانی نبود. اما موفق شدم تا جایی که می شود هزینه هایم را کاهش بدهم.”

ایمی برای رفت و آمد از ماشین استفاده نمیکرد و مواد غذایی زیادی نمی خرید. تا قبل از انجام آزمایش زندگی ارگانیک خوری برای یک ماه ، از سوپرمارکت آنلاین مواد غذاییش را سفارش می داد. چون هزینه ی ارسال مواد غذایی آنچنان نبود و اگرخودش برای خرید به سوپرمارکت می رفت هم ، قیمت خریدش تفاوتی نمیکرد.

اما آیا برای زندگی به سبک پاک‌زیست هم میتوانست همان نسخه ی قبلی را بپیچد؟ طبق گفته ی ایمی او به ازای یک مرغ معمولی 8 دلار می پرداخت اما حالا برای مرغ پاک‌زیست باید 12 دلار پرداخت میکرد.

اما مشکل فقط به اینجا ختم نمی‌شد. چون تقریبا قیمت هر محصول پاکزیستی با مواد غذایی معمولی چند دلار تفاوت داشت. پس برای اینکه تا آخر ماه به مشکلی برنخورد مجبور شد لیست خرید مواد غذایی اش را تغییر بدهد.

پاک‌زیست-مشکلات زندگی به سبک پاک زیست

ایمی گفت: “معمولا آخر هفته ها با خواهرم و دوستانش سالاد مورد علاقه‌مان را که از اسفناج و گوجه فرنگی قرمز و نخود تشکیل شده درست میکنیم. برای همین هم همیشه این سه مورد در لیست خریدم هست.”

ایمی در سایت خرید آنلاین مواد غذایی روی قیمت اسفناج کلیک کرد.قیمت اسفناج پاک‌زیست با اسفناج معمولی برابر بود چون خوشبختانه اسفناج پاک‌زیست آن روز در حراج بود. اما گوجه فرنگی‌ها ماجرای دیگری داشتند. قیمت گوجه فرنگی‌های پاک‌زیست تقریبا دوبرابر قیمت گوجه فرنگی‌های معمولی بودند. به نظر ایمی قیمتشان زیاد بود. پس گوجه فرنگی ها را سر جایشان (جای فرضیشان) گذاشت.

بنابراین آن هفته از خوردن غذای مورد نظرش محروم ماند. خیلی زود متوجه شد فقط دو گزینه پیش رویش وجود دارد: یا به خرید آنلاین هرچیزی که در حراج بود ادامه بدهد یا از سر کامپیوترش بلند شود و واقعا به میوه فروشی ها سر بزند.

ایمی به امید پیدا کردن مواد غذایی پاک‌زیست با قیمت پایین‌تر، ابتدا به بازار کشاورزان که واقع در میدان یونیون نیویورک بود، رفت. گرچه بعضی از سبزیجات مثل گوجه فرنگی، نسبت به خرید آنلاین قیمت بهتری داشتند. اما بقیه‌ی میوه‌ها و سبزیجات قیمت برابر یا حتی بالاتری داشتند.

درنهایت ایمی موفق شد یک ماه کامل زندگی پاک‌زیستی را تجربه کند. ایمی گفت: “اگر در فروشگاه محصولاتی مثل مرغ، گوجه فرنگی پاک‌زیست را با تفاوت قیمتی کمی نسبت به محصولات غیر پاک‌زیست ببینم. آن زمان احتمالا مواد غذایی پاک‌زیست را انتخاب میکنم.

اما در غیر اینصورت مطمئن نیستم که به زندگی پاک‌زیستی ادامه بدهم. چون نمی توانم تمام زمان و انرژی‌ام را در میدان یونیون نیویورک، بازار کشاورزان یا فروشگاه آنلاین برای پیدا کردن محصولات ارگانیک با قیمت مناسب صرف کنم.”

دسترسی به مواد غذایی پاک‌زیست

آیا انسانها هم می توانند مثل میوه ها و سبزیجات 100 درصد پاک‌زیست باشند؟ تارا پارکر در نیویورک‌تایمز مقاله ای درباره ی دکتر الن گرین نویسنده و متخصص کودکان ساکن دنور کالیفرنا که صاحب وبسایت مشهوری درباره‌ی سلامتی کودکان، نوشته است. دکتر گرین برای پاسخ دادن به این سوال یک آزمایش شگفت انگیز روی زندگی خودش انجام داد.

در طی 3 سال اخیر دکتر گرین چیزی جز غذای پاک‌زیست نخورده است. چه در زمانی که خانه بود و خودش آشپزی میکرد و چه در زمانی که بیرون از خانه به رستوران می‌رفت یا در جاده اسنک می خورد. حالا دلیل انتخاب این مدت زمان سه ساله چه ‌بود؟

دکتر گرین مدت زمان 3 سال را در نظر گرفت چون قصد داشت خودش حیوانات را طبق  قوانین ارگانیک پروش بدهد و طبق قوانین وزارت کشاورزی ایالات متحده مدت زمان 3 سال برای گرفتن گواهی ارگانیک به عنوان پرورش دهنده حیوانات، لازم بود.

دکتر گرین با خودش فکر کرد آیا  او هم می تواند هر روز، مثل پرورش دهنده های غذای پاک‌زیست از قوانین ارگانیک پیروی کند. اما کار آسانی نبود.

دکتر گرین 49 ساله گفت: “نمی توانم اصلا این کار را به کسی توصیه کنم چون این روش زندگی پاک‌زیست کاملا به دور از زندگی شهری است. از چیزی که فکر میکردم چالش برانگیزتر بود و روزهایی بود که اصلا هیچ غذای پاک‌زیستی برای خوردن پیدا نمیکردم. سختی های زندگی پاک‌زیستی بیش از این است.

مزرعه پاک‌زیست-مشکلات زندگی به سبک پاک زیست

هنگام تغییر دادن سبک زندگیتان به سبک زندگی پاک‌زیست مشکلاتی مثل عدم دسترسی یا دسترسی مشکل به مواد غذایی پاک‌زیست میزان تعهد و قاطعیتتان را در مصرف مواد غذایی پاک‌زیست به شدت مورد آزمایش قرار می دهد.

وقتی که برای رفتن عجله دارید و نمی توانید برای خودتان غذا درست کنید یا مثلا یک آخرهفته سرد برفی را تصور کنید درحالیکه مشغول خواندن کتاب مورد علاقه تان هستید ناگهان احساس گرسنگی می کنید، هیچ غذای پاک‌زیستی هم در خانه وجود ندارد، چون تصمیم گرفته بودید اول هفته به خرید بروید.

حالا در اوج گرسنگی چه کار میکنید؟ قبل از انتخاب زندگی به سبک پاک‌زیست، به راحتی از جایتان بلند می شدید و یک سالاد سزار برای خودتان درست میکردید.

اما حالا حتی برای درست کردن سالاد مورد علاقه‌تان هم باید اول از پاک‌زیست بودن کاهو و زیتون و دیگر محتویاتش مطمئن شوید. ممکن است حالا که این متن را می خوانید با خودتان فکر کنید خب یک شب که هزار شب نمیشود.

اما اشتباه نکنید وقتی تصمیم میگیرید که سبک زندگیتان را به سبک زندگی پاک‌زیست تغییر بدهید اتقاقا یک شب از هزار شب هم بیشتر می شود. دقیقا در همین زمان‌هاست که وسوسه می شوید و تمام وجودتان التماس میکند هرطور که شده غذا بخورید.

قیمت مواد غذایی پاک‌زیست

در بعضی مناطق ، مثلا شهری که خودم زندگی میکنم کم کم مقدار مواد غذایی پاک‌زیست در مارکت ها بیشتر شده و نسبت به گذشته بیشتردر دسترس هستند.

اما اکثر مواد غذایی پاک‌زیست وارداتی هستند. با توجه به اینکه مواد غذایی ارگانیک در شرایط خاصی پرورش داده می شوند و زمینی که کاشت محصولات ارگانیک در آن انجام می شود. سالهای زیادی باید به دور از سم و مواد شیمیایی باشد و همین موارد باعث افزایش قیمتشان می شود.

پس برای خرید مواد ارگانیک باید یادتان بماند که نسبت به غذای معمولی هزینه‌ی بیشتری را باید بپردازید. حداقل تا روزی که غذاهای ارگانیک محلی بیشتری در دسترستان قرار بگیرد.

چیزی که آزمایش دکتر گرین را مورد توجه میکند تلاشش برای واردکردن غذای ارگانیک به زندگی روزمزه و مدت زمانیست که به این کار اختصاص داده است. دکتر گرین گفت: مجبور شدم گوشت را از سبد خریدم حذف کنم چون هرچه از زنجیره ی غذایی بالاتر بروید، هزینه ای که باید بپردازید هم بالاتر میرود.

خرید پاک‌زیستی-مشکلات زندگی به سبک پاک زیست

یعنی اگر از گوشت در هر وعده استفاده نکنید و گوشت را به جای غذای اصلی به غذای فرعی تبدیل کنید . آنوقت تقریبا با همان قیمت میتوانید ظرف غذایتان را به جای گوشت پر از مواد غذایی سالم و طبیعی کنید.

دکتر گرین مواد غذایی را از بازار کشاورزان میخرید و به گروه جامعه محلی کشاورزان پیوست. دکتر گرین میزان مصرف گوشتش را کم کرد و اینگونه توانست هزینه ها را متعادل کند.

ولی زندگی پاک‌زیستی در جاده پر چالش تر بود. او در کافه‌ها و مارکت های بین راهی به دنبال برچسب های پاک‌زیست بودن محصولات میگشت تا از پاک‌زیستی محصول مطمئن شود. (در ایران می توان با بررسی لوگوی شرکت های بازرسی که توسط مرکز ملی صلاحیت ایران تایید شده اند، از پاک‌زیست بودن محصول اطمینان حاصل کرد).

همچنین زمانی که میخواست به رستورانی برود از قبل با رستوران های گران قیمتی که سفارش غذای ارگانیک را می‌پذیرفتند، تماس میگرفت تا لیست غذایش را سفارش بدهد. دکتر گرین در اکتبر به هدفش که سه سال زندگی پاک‌زیستی بود، رسید. اما همچنان به روش زندگی به سبک پاک‌زیست ادامه می دهد.

مواد غذایی در زندگی به سبک پاک‌زیست باید زود مصرف شود!

امیلی ابت ، یک تولید کننده محتوا راجع به زندگی ارگانیک خوری می‌گوید:”در زندگی ارگانیک خوری باید مواد غذایی ارگانیک را زود بخورید!”. چون میوه ها و سبزیجات پاک‌زیست بسیار تازه و عاری از آفت کش ها هستند، معمولا زود فاسد می شوند. یک ترفند که امیلی برای جلوگیری از این اتفاق استفاده میکرد فریز کردن موادغذایی مورد علاقه‌اش بود.

امیلی میوه های مورد علاقه اش مثل موز، توت فرنگی، بلوبری را فریز میکرد تا بعدا از آنها اسموتی درست کند یا روی غلات صبحانه‌اش از آنها استفاده کند. همچنین سبزیجات، نخود فرنگی خشک، کدو سبز، هویج و پیاز را هم فریز میکرد تا بعدا برای سرخ کردن از آنها استفاده کند. چون اگر محصولات پاک‌زیست را فریز نکنید در بهترین حالت 3 روز دوام دارند.

میوه پاک‌زیست-مشکلات زندگی به سبک پاک زیست

درک افراد جامعه از زندگیبه سبک پاک‌زیست

درمورد شرایط اجتماعی بعد از انتخاب سبک زندگی پاک‌زیست باید بگویم که در اغلب مواقع دچار شک و تردید می شوید. می پرسید چطور؟ بگذارید با یک اتفاق روزمره که ممکن است برای هرکسی پیش بیاید توضیح بدهم.

یک روز شلوغ کاری وقتی که برای ارائه ی پروژه تان عجله دارید و آخرین نگرانیتان غذا است، (چون به غذا خوردن بیرون ار محل کار یا سلف غذاخوری عادت کردید) خانه را به قصد محل کار ترک می کنید.

در زمان استراحت، تازه به یاد ساندویج غذای پاک‌زیست می افتید که صبح روی میز جا گذاشتید، ولی به اندازه‌ی کافی زمان ندارید که برگردید.  همکارانتان به رستوران همیشگی کنار شرکت می روند و شمارا هم دعوت میکنند با خوشحالی کیفتان را برمی دارید که ناگهان یادتان می آید شما سبک زندگی پاک‌زیست را انتخاب کردید و آدم سابق نیستید.

این مثال برای تمام مهمانی ها و دورهمی هایتان هم صدق میکند. درحالیکه همه مشغول غذا خوردن هستند شما باید نظاره‌گر باشید. آنوقت چه کار میکنید؟ شامتان را با خودتان می برید؟ یا  قبل از رفتن به مهمانی غذایتان را می خورید؟ یا اصلا به مهمانی نمی روید؟ یا با خودتان به توافق می رسید و برای یک بار قید پاک‌زیست بودنش را بزنید؟

این ها بعضی از سوالاتی هستند که باید از خودتان بپرسید و خودتان جوابش را پیدا کنید .

       مشکلات زندگی به سبک پاک زیست

نکات مفید در انتخاب مواد غذایی به سبک پاک‌زیست

اگر تا اینجا، مقاله را خواندید تبریک میگویم شما در انتخابتان تا اینجای کار مصمم هستید. خب برویم سراغ نکات مفیدی که قبل از انتخاب زندگی به سبک پاک‌زیست به دردتان می خورد.

برای شروع از خودتان بپرسید هدفتان از انتخاب مواد غذایی ارگانیک چیست. هدف شما باید برای خودتان خیلی شفاف باشد. مطمئن بودن از هدفتان هنگام انتخاب سبک زندگی پاک‌زیست خیلی به حفط قاطعیت و تعهدتان در ادامه‌ی مسیر کمک میکند.

مخصوصا هنگام خستگی، گرسنگی، یا وقتی که عجله دارید یا  وقتی که در برابر رگباری از سوالات و نظرات دیگران قرار می گیرید. همچنین اگر در این مسیر با شخصی که از نظر فکری مثل شماست و او هم سبک زندگی ارگانیک را انتخاب کرده آشنا شوید انگیزه تان بالاتر میرود و از نظر روحی  برایتان مفید است.

همچنین میتوانید لیستی از مکان های مورد علاقه تان (مثل کافه ها و رستوران ها حتی مارکت ها) که مواد غذایی ارگانیک دارند، تهیه کنید. نکته‌ی دیگر این که محصولاتی را که اطراف شما در فصل رشدشان پرورش داده شدند تهیه کنید.

خربد به سبک پاک‌زیست-مشکلات زندگی به سبک پاک زیست

جمع بندی

توصیه میکنم قبل از اینکه تصمیمتان را برای انتخاب سبک زندگی ارگانیک خوری بگیرید تمام جوانب و زوایای آنرا بسنجید. در این مقاله هدفمان صحبت کردن راجع به سختی‌های انتخاب زندگی به سبک پاک‌زیست بود نه فواید مواد غذایی پاک‌زیست اما شما هر دو جنبه را بسنجید.

در دانشگاه یک کلاسی داشتیم که راجع به هر مسئله ای صحبت میکردیم از آن کلاس هایی بود که به دانشجو ها یاد میداد که برای بررسی یک داستان به هر دو جنبه‌ی ماجرا نگاه کنند. چون اگر تجربه یا اطلاعات لازم راجع به موضوعی را نداشته باشید خیلی نمی توانید از نظرتان دفاع کنید.

بعد از انتخاب زندگی به سبک پاک‌زیست، ممکن است دیگران شما را با سوالات و نظرهای خودشان به رگبار ببندند! حتی ممکن است به خاطر انتخاب سبک زندگی پاک‌زیست مورد تمسخر عده ای قرار بگیرید.

شاید نظر دیگران راجع به زندگی شخصیتان برایتان مهم نباشد و نخواهید به سوالات و نظراتشان جواب بدهید عیبی هم ندارد. اما حداقل برای جواب دادن به برخی از سوالات آماده باشید تا بتوانید علت تصمیمتان را توضیح بدهید.

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست