پروتئین های جایگزین
پروتئین های جایگزین

پروتئین‌ جایگزین گوشت، پروتئین ایست که از منابع دیگری جز گوشت تامین می‌شود. پروتئین‌ نقش بسیار مهم و حیاتی در بدن ما ایفا می کند و مصرف پروتئین برای سلامتی بدن ضروری است.

گوشت ها هم مهم‌ترین منابع دریافت پروتئین هستند.

اما برخی از افراد بنا بر دلایلی علاقه ای به استفاده از گوشت ندارند. در این مواقع باید به سراغ پروتئین‌ جایگزین گوشت بروند. ما در این مقاله از فروشگاه ارگانیک فردوس قصد داریم شما را با بهترین راه های جذب پروتئین و پروتئین‌ جایگزین گوشت، آشنا کنیم.

اهمیت پروتئین:

پروتئین نوعی از مواد مغذی است، که مصرف آنها در رژیم غذایی روزانه بسیار اهمیت دارد. پروتئین نقش اساسی در تولید هورمون ها و آنزیم های بدن دارد. محققان توصیه می‌کنند،

افراد به طور میانگین باید هر هفته حدود ۲۵۰ گرم مواد غذایی حاوی پروتئین مصرف کنند. البته این مقدار پروتئین مصرفی برای افراد مختلف، متفاوت است.

بخش عمده پروتئین در منابع حیوانی مثل گوشت قرمز گوشت سفید و غذاهای دریایی وجود دارد. همچنین منابع گیاهی مثل سویا لوبیا نخود و فرآورده‌های سویا نیز برای دریافت این پروتئین وجود دارد.

پروتئینها - پروتئین های جایگزین

میزان مصرف پروتئین :

مصرف پروتئین در بدن بسیار حائز اهمیت است. اما مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث ایجاد بیماری شود به گفته پزشکان مصرف بیش از حد پروتئین می‌تواند باعث افزایش تومورهای سرطانی و بروز سرطان پروستات و روده بزرگ شود.

اکثر متخصصان توصیه می کنند برای درامان ماندن از مشکلات مصرف بیش از حد پروتئین، از پروتئین چایگزین گوشت استفاده شود.

حال پس از فهمیدن اهمیت پروتئین و مضرات مصرف بیش از حد پروتئین به سراغ پروتئین جایگزین گوشت می رویم.

پروتئین‌ جایگزین گوشت:

راه‌ های زیادی برای تامین پروتئین به غیر از گوشت وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

پروتئین گیاهی:

پروتئین گیاهی می‌تواند بخش عمده‌ای از پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کند شما می‌توانید با مصرف مواد غذایی زیر تا حد زیادی پروتئین های مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.

1.حبوبات

اگر به دنبال یک منبع ارزان قیمت پروتئین می گردید، حبوبات بهترین گزینه برای شما هستند. علاوه بر حجم بالای پروتئین موجود در حبوبات، این مواد غذایی فیبر و آهن زیادی نیز دارند نخود فرنگی، لوبیا و عدس از بزرگترین منابع پروتئین گیاهی به شمار می‌آیند.

2.سویا

قبلاً در مقاله ماست سویا به طور کامل به خواص سویا اشاره کردیم سویا منبع بسیار مناسبی برای پروتئین است و از لحاظ کیفیت قابل مقایسه با پروتئین  حیوانی است از این رو سویا می تواند تمام پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کند.

3.آجیل‌ها

حجم پروتئین موجود در آجیل نسبت به سایر موادی که اشاره کردیم، کمتر است اما دارای کیفیت بالاتر است. علاوه بر کیفیت پروتئین موجود در آجیل غیر اشباع است و باعث می‌شود این نوع چربی ها بسیار برای بدن مفید باشد.

4.غلات

انواع نان ها و غلاتی مثل برنج، منبع بسیار خوبی برای پروتئین به شمار می‌آیند. مصرف برنج با حبوباتی مثل عدس می‌تواند اندازه یک تکه گوشت به بدنشان، پروتئین برساند.

پروتئین‌ حیوانی جز گوشت:

پروتئین حیوانی فقط از طریق گوشت به دست نمی‌آید شما می‌توانید با مصرف مواد غذایی زیر پروتئین های حیوانی بدن خود را تامین کنید.

1.تخم مرغ

تخم مرغ منبع بسیار خوبی برای پروتئین و ویتامین است. مقداری کم از تخم مرغ دارای چربی اشباع است و ضرر زیادی برای سلامتی ندارد.

2.لبنیات

ماست، شیر، کره، منابع بسیار بزرگ از پروتئین هستند. بهتر است برای جلوگیری از چاقی به حد مناسب از لبنیات استفاده کنید.

پروتئین ها - پروتئین های جایگزین چه چیزی هستند

پروتئین جایگزین گوشت:

در حال حاضر، مکمل ها و پودرهای پروتئین بسیار خوبی در بازار است. که می‌تواند جایگزینی برای پروتئین‌ گوشت شوند این پودر ها انواع مختلفی دارند و باید بین آنها با کیفیت ترین نوع را خریداری کنید تا به سلامت شما آسیبی وارد نشود.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با پروتئین جایگزین گوشت آشنا کنیم. شما می توانید با مراجعه به سایت فردوس بهترین پودرهای  پروتئین چایگزین گوشت مشاهده کنید و بهترین آنها را خریداری کنید.

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست