زوفا چیست ؟
زوفا چیست ؟

اگر از علاقمندان به دمنوش های گیاهی بپرسید زوفا چیست؟ اکثراً به شما خواهند گفت که زوفا همان نعناست!

ما در این مقاله از فروشگاه ارگانیک فردوس قصد داریم ببینیم زوفا چیست و چه خواصی دارد و سپس به سراغ بهترین راه دم کردن زوفا برویم در ادامه همراه ما باشید

 زوفا

زوفا یک گیاه خودرو از خانواده نعناع هاست، ریشه‌های زوفا ضخیم منشعب و ساقه آن چوبی و برگهای آن کوچک نوک تیز و گلهای آن بسیار زیبا و خوش بوست. اگر این گیاه را بو کنید بویی دقیقاً مشابه نعنا را استشمام خواهید کرد.

رنگ گل‌های این گیاه آبی و سفید هستند و شما می توانید از این طریق این گیاه را تشخیص بدهید. این گیاه چند ساله حدود ۵۰ الی ۷۰ سانتی متر رشد می کند و اکثراً کاربرد دارویی دارد. زوفا معمولاً در مناطق خاصی می‌روید.

از مهم‌ترین مناطق محل رویش زوفا می‌توان به ایران، قفقاز، ترکیه، هند و بخش‌های جنوبی اروپا اشاره کرد.

 روش مصرف زوفا

روش های مختلفی برای استفاده از این گیاه سودمند وجود دارد. برای مثال برخی از افراد از برگ سبز آن استفاده می‌کنند، اما روش متداول برای استفاده از زوفا، خشک کردن برگ های آن و دم کردن و استفاده از آن به عنوان دمنوش است یا اینکه عرق این گیاه گرفته می‌شود و برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

 حساسیت به زوفا

برخی از مصرف کنندگان این گیاه گزارش دادند که پس از استفاده از زوفا دچار حساسیت شده‌اند. محل رشد زوفا تأثیر زیادی بر روی مواد سازنده و موجود در آن دارد. منوتروپین ها و سکوترین ها از اصلی ترین مواد موجود در زوفاها هستند.

مقادیر بسیار زیاد این ماده ممکن است باعث ایجاد حساسیت یا مسمومیت شود. همچنین اسانس ها و عرق این گیاه نباید خیلی غلیظ باشد و بهتر است با آب یا سایر مایعات ترکیب شود. که اگر شما هم نگران حساسیت به زوفا هستید.

برای اطمینان می توانید قبل از مصرف چند قطره از آن را روی پوست خود بچکانید. اگر بعد از گذشت زمان مشکلی برای شما مثل خارش ، التهاب یا سوزش به وجود نیامد جای نگرانی نیست و شما به زوفا حساسیت ندارید.

حال که فهمیدیم زوفا چیست و چگونه مصرف میشود باید به سراغ خواص زوفا برویم.

زوفا - خواص زوفا

خواص زوفا

همانطور که قبلا اشاره کردیم گیاه زوفا اکثراً برای مواد دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به مهمترین خواص زوفا اشاره می کنیم:

1- بهبود عملکرد ریه

از مهمترین خواص زوفا می توان به بهبود عملکرد ریه و از بین بردن مشکلات و بیماری‌های تنفسی اشاره کرد. گیاه زوفا می‌تواند در فصل بهار از بروز حساسیت و آلرژی جلوگیری کند

2- از بین بردن عفونت مجاری ادراری‌

یکی از مهمترین خواص زوفا کاهش علائم عفونت مجاری ادراری است زوفا به علت داشتن خواص ض باکتریایی می تواند عفونت مثانه را کاهش دهد

3- درمان سرفه و سرماخوردگی

خلط آوری زوفا یکی از مهمترین ویژگی های این گیاه است. زوفا با ایجاد خلط باعث بهبود سرفه ها و همچنین به دلیل ادرار آور بودن باعث دفع بیماری هایی مثل سرماخوردگی می‌شود. بسیاری از متخصصان طب سنتی مصرف دمنوش زوفا را در دوران سرماخوردگی توصیه می‌کنند

4- خواص آنتی بیوتیکی

همانطور که قبلا اشاره کردیم زوفا خواص ضد باکتریایی دارد و در واقع یک آنتی بیوتیک طبیعی است. مصرف مداوم زوفا می‌تواند به کاهش بیماری‌های باکتریایی کمک کند.

5- جلوگیری از افزایش قند خون

محققان با بررسی زوفا به این نتیجه رسیدند که این گیاه از افزایش قند خون جلوگیری می‌کند مصرف عرق زوفا قبل از غذا می‌تواند از افزایش قند خون جلوگیری کند.

6- تحریک گلبولهای قرمز

زوفا می تواند از گلبولهای قرمز محافظت کند و از تخریب آنها جلوگیری کند.

7- بهبود رفلاکس معده

اگر شما هم از ریفلاکس معده رنج می برید چای زوفا می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

8- درمان سوزش معده

اگر شما هم از سوزش سر معده رنج می برید ، زوفا یکی از گزینه های مناسب برای شما است.

خواص زوفا بسیار زیاد است و ما به مهم ترین آنها اشاره کردیم حال بعد از اینکه فهمیدیم خواص زوفا چیست به سراغ مراحل دم‌کردن‌ زوفا میرویم.

زوفا - روش دم آوری زوفا

 روش دم آوری زوفا

همان طور که قبلا اشاره کردیم دم کردن زوفا و استفاده از آن به عنوان دمنوش متداول ترین راه مصرف گیاه زوفا است.

برای دم کردن زوفا به ترتیب زیر عمل کنید:

ابتدا برگ و ساقه زوفا را خشک کنید سپس برای بهتر شدن طعم آن مقداری هل یا دارچین به آن اضافه کنید در مرحله بعد آب جوش را به موادی که اشاره کردیم اضافه کنید و آنها را در یک قوری بریزید و اجازه دهید تا دم بکشد.سپس آن را از یک صافی رد کنید و به همراه شیرین کننده ها میل کنید

ما در این مقاله قصد داشتیم شما را با گیاه مفید زوفا آشنا کنیم شما میتوانید عرق گل زوفا را از فروشگاه ارگانیک فردوس خریداری کنید و از خواص بی نظیر آن استفاده کنید

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست