پاک‌زیست
پاک‌زیست

شاید اولین برخورد شما با کلمه پاک‌زیست خواندن عنوان همین مقاله باشد! با من همراه شوید تا شما را بیشتر  با این کلمه ی تاثیرگذار آشنا کنم. پاک‌زیست کلمه‌ای مرکب است، مرکب در دستور زبان فارسی یعنی کلمه ای که از دو بخش معنی دار تشکیل شده باشد.

پاک‌زیست حاصل ترکیبِ پاک+زیست می باشد. می دانید که پاک یعنی ناب، سالم و عاری از هرگونه آلودگی یا ناخالصی و زیست هم به معنی زندگی و حیات است. در نتیجه پاک زیست یعنی زندگی  سالم.

 اکنون اگر ما بخواهیم پاک‌زیست شویم و شیوه ی زندگی سالم داشته باشیم، لازمه ی آن عوامل مختلفی است. مثل داشتن آرامش روح و روان، تغذیه ی مناسب، رفتار درست با انسان ها و حیوانات، زندگی با پسماند کمتر، تا حد امکان استفاده از  محصولات طبیعی، چه در زمینه ی پوشاک چه در زمینه ی آرایش و امثال آن.

پاک‌زیست، بودن یا نبودن

پاک‌زیست بودن دایره ی گسترده ای دارد که نقطه ی کانونی آن بخش تغذیه است. شاید باورش برایتان سخت باشد. اما تغذیه روی روح و روان و خلق و خوی انسان تاثیر مستقیم می گذارد. اگر شما غذای سالم و مناسب میل کنید که در فرایند تولید آن هیچ گونه ناخالصی و مواد مضر بکار نرفته، و حتی مصرف بیش از پیش غذاهایی که پایه گیاهی دارند، سبب لطافت روح و تزکیه اخلاق می شود.

اینگونه است که شما دائم در پی صلح و مهربانی هستید و رفتار درستی با افراد مختلف و حتی حیوانات خواهید داشت و موافق هیچ گونه جنگ یا خون ریزی نخواهید بود. علاوه بر این، جسم شما هم نفس راحتی در برابر غذاهای مضر و انواع فست فود ها می کشد.

به این ترتیب بی اغراق می توانید از شرّ بیماری های مزمن و عذاب دهنده ای چون دیابت یا چربی خون و فشار خون خلاص شوید و از همه مهم تر سیستم ایمنی بدنتان را برای پیشگیری یا مبارزه با هر بیماری دیگری مقاوم کنید و سدّی محکم در برابر انواع ویروس ها و باکتری ها بسازید.

استفاده از محصولات طبیعی، حتی در زمینه ی آرایش، لطافت و زیبایی بیشتری به پوست شما می بخشد. برخلاف لوازم آرایشی روی بورس، هیچ عوارضی ندارند و چه بسا فواید بسیاری هم خواهند داشت. به طورکلی،  بدن وقتی غذای سالم بخورد و عملکرد درستی داشته باشد، پوست هم رفته رفته سالم خواهد شد و آن وقت است که نیاز به لوازم آرایشی به حداقل می رسد.

تولد پاک‌زیست

حتما تا کنون برای شما این سؤال پیش آمده که این کلمه از کجا متولد شده و اولین بار چه کسی آن را بکار برده است؟ باید بگویم که این کلمه حاصل سال ها تلاش و تجربه ی زوجی جوان، معروف به فردوس، در یکی از شهر های شمالیِ کشور، به نام بابل است. کلمه ای که در خودش انواع و اقسام محصولات سالم و طبیعی را جای می دهد و جایگزینی بسیار مناسب برای کلمه ی ارگانیک و اکو  ارگانیک است.

همانطور که می دانید ارگانیک به معنای محصولات سالم و طبیعی و اکو ارگانیک هم به معنای فرایند تولید سالمِ محصولات ارگانیک می باشد. اما در مجموع، ارگانیک کلمه ایست لاتین، که متاسفانه امروزه به راحتی میان گفتگوی محاوره و حتی معیار زبان فارسی جا خوش کرده است .

خوب است در گفتگوهای خود کلمه پاک زیست را جای گزین ارگانیک کنیم. چون کلمه ایست کاملا ایرانی و باید توجه داشته باشیم که حرف به حرفِ این کلمه، دارای بار معنایی فراوانی است و به سادگی نباید از آن گذر کرد.  چون پاک‌زیست بودن فقط به خوردن غذای سالم منتهی نمی شود. پاک‌زیست بودن یعنی صلح با محیط زیست، یعنی صلح با حیوانات، یعنی سبک زندگی کاملا سالم در هر زمینه ای.

این زوج جوان پس از تجربه و مطالعه در سال های متمادی اقدام به تأسیس فروشگاهی کردند که واژه ی پاک زیست جزو جدا نشدنی و اصلیِ نام این فروشگاه شد؛ فروشگاهی تحت عنوان فردوس پاک زیست که ارائه دهنده و تولید کننده ی محصولات طبیعی و سالم است.

محصولاتی که رنگ سم یا کود شیمیایی را به خود ندیده اند. که همین امر به سلامت خاک هم کمک می کند. زیرا مواد شیمیاییِ قوی در کود ها و سم ها بسیار برای خاک، خطر آفرینند. محصولاتی که در مواد اولیه ی هیچ یک از آن ها مواد تراریخته استفاده نشده است و در فرایند تولیدشان مصرف آب به حداقل رسیده است.

تمام تلاش تولیدکنندگان این محصولات، استفاده ی بسیار کم از نیروی کار صنعتی و تا حد امکان استفاده از نیروی کار فیزیکی است.

تاریخچه پاک زیست -تولد پاک زیست

چگونه پاک‌زیست شویم

قطعا هیچکس بدش نمی آید که عمر طولانی و بدون بیماری را سپری کند. تنها پاک‌زیستی است که این امکان را به شما خواهد داد. برای شروع پاک‌زیست بودن نیاز نیست که روش زندگی تان را یک باره تغییر دهید، شما می توانید قدم به قدم در جهت پاک زیست شدن گام بردارید.

استفاده از نان سالم و کامل و سبوس دار برای شروع حرکت در این مسیر دلچسب و پر از لذت، انتخاب خوبی است. چرا که این نان ها سبب سلامت دستگاه گوارش، سلامت پوست می شوند و بخاطر سیر کنندگی بالایی که دارند از چاقی و اضافه وزن جلوگیری می کنند.

ترک فست فودها و محصولات صنعتی می تواند به عنوان قدم دوم تاثیرگذار باشد، کافی است که برای مدتی مصرفشان را ترک کنید و در برابر هوس های سرکشِ شکم ایستادگی کنید و فقط و فقط به میزان ضرر و زیانی که با خوردن این غذاها به بدن خود می رسانید فکر کنید.

با خواندن مقالات ما در روز های آتی، می توانید متوجه خسارت های جبران ناپذیر فست فود ها به بدن خود آگاه  شوید. فست فود مصداق بارز گرگ در لباس گوسفند است، مزه ی خوب و ظاهر فریبنده اش ممکن است هوش از سر شما ببرد، اما نمی دانید آن معده ی بیچاره چه رنجی را برای هضم آن متحمل می شود.

قدم سوم در مسیر  پاک زیست شدن می تواند ترک قند و شکر صنعتی باشد،  اصلا کار سختی نیست که بجای قند از خرما یا مویز یا کشمش استفاده کنید و بجای خوردن شکلات صبحانه، عسل میل کنید یا در تهیه غذا هایی مثل فرنی و پنکیک از شیره استفاده کنید و  شکر سرخ را جایگزین شکر سفید کنید.از قند های طبیعی بهره بگیرید چون دیابت مرض ساده ای نیست و بسیار خطرناک است.  پس از سنین جوانی باید رعایت کنید تا در روز های میانسالی و پیری در دام آن نیفتید.

قدم چهارم می تواند استفاده از روغن های زیتون، کنجد، آفتابگردان ارگانیک و… بجای روغن های موجود در بازار باشد که نه پالم دارند و نه تراریخته هستند.

قدم بعدی استفاده از دمنوش های مختلف بجای چای سیاه  است. چای موجب فقر آهن می شود و طبع سردی دارد اما شما می توانید دمنوشهای متفاوت را بسته به طبع و ذائقه ی خودتان تهیه کنید و از نوشیدنشان و مطالعه ی خواصشان در سایت های مختلف لذت ببرید.

با همین قدم های کوچک، می توانید به هدف اصلی یعنی پاک‌زیست شدن نزدیکتر شوید و در نهایت بدنی سالم و عاری از هر سمّ و ناخالصی داشته باشید. شاید از بیرون سخت بنظر برسد اما با قدم های اول و دیدن تغییرات چشمگیر در بدنتان، چنان انگیزه ای خواهید یافت که  بعد از آن بیرون آمدن از این مسیر برایتان امری ناممکن است.

جمع بندی

بهتر است کمی با بدن خود مهربانتر باشید یا به عبارتی برایش ارزش قائل شوید و هرچیزی را به خوردش ندهید. این بدن برای آنکه سال های زیادی درست کار کند و شما را در زندگی همراهی کند نیازمند مراقبت است و این نگه داری زمانی میسر است که شما قدم در جاده ی پاک زیستی بگذارید.

در واقع حضور مجموعه ی فردوس پاک‌زیست در زندگی ما موجب پاک‌زیستی خواهد شد و به عنوانی مرشد و راهنمای ما در سلوکی است که قرار است به پاک زیست شدن منتهی شود. به امید آن روز که تمام مردم کشور به معنای واقعیِ واژه ی پاک‌زیست پی ببرند و به طور ملموس آن را در زندگی روزمره خود درک کنند.

این سایت بستری است برای اینکه همه ی مردم سرزمینمان امکان تهیه و مصرف محصولات سالم و طبیعی را داشته باشند تا ما از فردوس پاک‌زیست به ایران پاک‌زیست برسیم.

نظر خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید:
فهرست